22.12.2024 08:57 | Попередня версія sprotiv.org | Наша кнопка | Read sprotiv.org in English | Зробіть Ваш внесок | Розміщення реклами | Зробити стартовою

«Кіпріот» Леонідас Черновецький та його офшорна тінь

\"Гроші нічого не варті! Я це кажу як майже 60-річна людина. Я вас люблю усім серцем! Ви вірите в те, що я вас люблю?\" – самовпевнено запитував Леонід Черновецький протягом чергового мітингу на власну підтримку, організованого на сходах мерії.

Столичний міський голова звик виголошувати гучні фрази, які подобаються \"улюбленим бабусям\". Їм легше вірити у дивакуватого мільйонера, ніж у цинічного бізнесмена. Але що насправді Черновецький думає про гроші, показує минулорічний продаж його рідного \"Правекс-банку\", подробиці чого стали відомі \"Українській правді\".

Нам крок за кроком вдалося відновити дії родини Черновецьких, які передували цьому. Після того, як Леонід Михайлович став мером Києва, основним власником \"Правексу\" формально почав значитися його син Степан.

У лютому 2008 року було офіційно повідомлено, що 100% акцій банку купує італійська фінансова група \"Інтеса Санпаоло\" за 750 мільйонів доларів. Закрито угоду було влітку 2008, а син мера Степан Черновецький продовжував виконувати обов’язки голови наглядової ради банку до вересня минулого року.

При продажі \"Правекс-банку\" було застосовано класичну схему мінімізації оподаткування. Так, левової частини акцій Черновецькі позбулися транзитом через Кіпр.

Зазвичай це робиться для того, щоб не платити до державної казни податок на доходи фізичних осіб та на прибуток підприємства. В масштабах 750 мільйонів доларів гра була варта того.

Перед проведенням операцій з продажу \"Правексу\" структури Черновецького та його рідний син, які були головними акціонерами банку, отримали в НБУ індивідуальні ліцензії на здійснення інвестицій за кордон.

Інвестиції полягали в тому, що Степан Черновецький, а також три фірми, споріднені з родиною мера, передали належні їм акції \"Правекс-банку\" кіпрській компанії Serviden Enterprises Limited.

Так, 7 квітня 2008 року:

– Товариство з обмеженою відповідальністю СП \"Правекс-Брок\" отримало ліцензію на придбання акцій Serviden Enterprises Limited. Операція здійснювалася шляхом передачі 39 678 967 простих іменних акцій \"Правекс-банку\" до компанії Serviden Enterprises Limited.

– Відкрите акціонерне товариство Страхова компанія \"Правекс-Страхування\" отримало ліцензію на придбання акцій Serviden Enterprises Limited. Операція здійснювалася шляхом передачі 8 636 450 простих іменних акцій \"Правекс-банку\" до компанії Serviden Enterprises Limited.

– Товариство з обмеженою відповідальністю \"Комерційні системи\" отримало ліцензію на придбання акцій Serviden Enterprises Limited. Операція здійснювалася шляхом передачі 13 373 354 привілейованих акцій \"Правекс-банку\" до компанії Serviden Enterprises Limited.

Степан Черновецький отримав ліцензію на придбання акцій Serviden Enterprises Limited. Операція здійснювалася шляхом передачі 202 220 760 акцій \"Правекс-банку\" до компанії Serviden Enterprises Limited.

Таким чином, кіпрській фірмі було передано акцій \"Правексу\" на суму в 264 мільйони гривень. Якщо порівняти зі статутним капіталом банку, зафіксованим на 1 квітня 2008 року, то компанія на Кіпрі отримала:

– від Степана Черновецького – 54,4% акцій банку

– від ТОВ СП \"Правекс-брок\" – 10,7% акцій банку

– від ТОВ \"Комерційні системи\" – 3,7% акцій банку

– ВАТ СК \"Правекс-страхування\" – 2,3% акцій банку

Отже, 71,1% від акціонерного капіталу \"Правекс-банку\" опинилося в руках нікому не відомої кіпрської фірми Serviden Enterprises Limited.

Пізніше, у травні 2008 року Степан Черновецький вніс до статутного капіталу \"Правексу\" 120 мільйонів гривень – таким чином, доля банку, сконцентрована в руках кіпріотів, зменшилася до 53,7%.

Зрештою Serviden Enterprises Limited перепродала всі належні їй акції \"Правекс-банку\" італійській групі \"Інтеса Санпаоло\".

\"\"

Якщо виходити з того, що за весь \"Правекс\" італійці заплатили 750 мільйонів доларів, то логічно припустити, що через Кіпр пройшла половина цієї суми – 375 мільйонів доларів. Це гроші, апріорі звільнені від оподаткування в Україні.

І якби отримані від \"Інтеса Санпаоло\" кошти були виплачені напряму власникам \"Правекс-банку\", то використання кіпрської \"прокладки\" дозволяє зекономити щонайменше 56 мільйонів доларів тільки на 15-відсотковому податку на доходи фізичних осіб.

Показово, що карусель з офшорами робилася після того, коли Черновецький-старший став мером і за сумісництвом головою Київської міської державної адміністрації, тобто державним чиновником. Навіть в Італії подібні схеми у виконанні чиновників закінчуються скандалами та відставками, не говорячи про інші країни Старої Європи.

Що з себе являє Serviden Enterprises Limited? Видом діяльності компанії значиться \"роздрібна торгівля та постачання суден\". Однак у інтернеті згадки про цю фірму існують лише на україно- і російськомовних сайтах як про акціонера \"Правексу\".

Власниками компанії значаться кіпріоти Макіс Хрісомілас та Ріка Константінос, директором – Андіс Скордіс.

Сліди панів Хрісоміласа та Скорідіса можна знайти у всесвітній мережі. Насправді вони є ніякими не суднотрейдерами, а юристами фірми Scordis, Papapetrou & Co. LLC, яка спеціалізується на послугах з оптимізації податків та зареєстрована у кіпрській столиці Нікосії.

Зателефонувавши до московського офісу цієї юридичної компанії, кореспондент \"Української правди\" представився комерсантом, який хоче звільнитися від оподаткування на батьківщині. На запитання, чи володіє Scordis, Papapetrou & Co. LLC готовими компаніями на Кіпрі, куди можна вивести акції українського підприємства для подальшого продажу, відповідь пролунала ствердна.

За даними \"Української правди\", безпосередньо Степан Черновецький навіть отримав на Кіпрі довіреність, яка уповноважує його діяти від імені Serviden Enterprises Limited.

Будь-кому очевидно, що бажання Черновецьких купити кіпрську компанію було першою частиною ланцюгу, який мав завершитися продажем \"Правексу\" та уникненням оподаткування частини отриманих ними прибутків за українським законодавством.

Після цього, дивлячись у очі своїх фанатів, заохочених за рахунок дармової гречки, дійсно не складно заявити, що \"гроші нічого не варті\".

P.S. \"Українська правда\" офіційно звернулася на початку тижня по коментар до Леоніда Черновецького в зв’язку з описаними вище подіями, однак відповіді не отримала.

 

Сергій Лещенко, \"Українська правда\"

Коментарі

коментарів

Дата публікації: 22-02-2009 11:00 | Кількість переглядів  переглядів

Подiлитись посиланням:




Читайте по темі

Закрити
Вам подобається Спротив? Приєднуйтеся до нас!

Facebook

Twitter

bigmir)net TOP 100 статистика Rambler's Top100