Фейсбук не робить тебе вільним. Він робить тебе нікому не потрібним
Брюс Стерлінг – засновник кіберпанку, небідний американець з багатою фантазією, живе у Туріні. Прогнозує майбутнє. Цікаво.
Вже одинадцять років онлайн-спільнота The WELL (одна з найстаріших в Інтернеті) проводить новорічні зустрічі з батьком кіберпанку Брюсом Стерлінгом на тему «Стан Світу». Учасники спілкування задають питання і висловлюють свої точки зору на найбільш актуальні проблеми. Стерлінг відрізняється тим, що дуже глибоко копає – його прогнози і спостереження щодо трендів збуваються не лише за рік-два, але часто поширюються на значно довший період.
ПРО АМЕРИКУ
Сьогодні європейці не дуже переймаються щодо янкі. Вони не цікавляться Америкою... Бути американцем в Європі зараз все одно, що бути канадцем. (Стерлінг – громадянин США, однак останні роки майже постійно живе в Європі – ред.)
У свій час європейці були дуже налякані, коли США напав на Ірак, однак тепер паперовий тигр загруз і вони не дуже переймаються. Люди в США безумовно сумують з приводу видимого занепаду країни, однак з європейської перспективи у США немає нічого загрозливого, або навіть цікавого.
Так, це велика країна, однак це мирна, ледача країна у стані застою,
Тут зараз нуль шансів ефективно вплинути на супербагату фінансово-банківську еліту. Американські ліві дуже ослаблені і без жодної креативної ідеї в голові, американські праві – живуть в своєму уявному примарному світі; не в насильницькому, право-радикальному, націоналістичному світі, а в світі, де купа товстих дядьків з півдня слухають Глена Бека (ультра-консервативний політичний радіо-коментатор – ред.) та заперечують теорію еволюції.
... У США немає навіть футбольних хуліганів. Рух Чаювальників дивуюче ненасильницький, навіть за американськими політичними стандартами. Вони не захоплюють будівлі, їх не розганяють газом, вони не спалюють церков і не підривають своїх противників машинами з вибухівкою.
Штати – у них щось зламалося всередині. Вони не можуть нічого купити у людей, вони нічого не продають людям з того, що ті по справжньому бажають (окрім зброї та айфонів)
Американська м'яка сила щезає. Іноземці набагато менше зацікавлені в американському телебаченні, кінофільмах, поп-музиці... Колись Америка міцно тримала у себе в руці усі ці дорогі канали розповсюдження, однак у сучасному мережевому суспільстві такі аналогові мегафони вже не важать і половини того, що було колись.
США стає великою банановою республікою, тобто починає поводити себе так, як в нормальних випадках поводять себе інші країни. Позитив – нас не звинувачують у тому що відбувається, негатив – особливо нічого і не відбувається. Занепад і забуття. Готичний хай-тек.
ПРО ЄВРОПУ
Справи у Європи, як у державного утворення, не виглядають як найкращі. Не дивлячись на парламент, який обирають на виборах, Європа – це більше протокол, ніж держава. Ти виконуєш стандарти ЄС, і вони роблять тебе схожим на європейця, і якщо ти це робиш достатньо довго, вони беруть тебе в гру. Однак сама гра, в цілому, стоїть на місці.
Саме тепер європейці за своїми діями схожі на покручених життям старих людей – вони не схожі на збентежених або введених в (само-) оману жителів США. Європейці зігнулися над своїм в'язанням.
Без американців та СРСР, які керували ними та весь час погрожували, європейці тепер переймаються іміграцією та внутрішніми меншинами. Все зосередилося на лінивому полякові-сантехникові, який краде робочі місця, або на сусідові, який приїхав з північної Африки, і зарізав цапа у своїй ванні.
Вочевидь, іміграція є важливим питанням для маленьких, відносно однорідних суспільств, з великими проблемами у мові та історичній спадщині. Щось у цій занепокоєнності (щодо мігрантів – ред.) дійсно робить сучасних європейців обмеженими. Колись вони були великими, охоплюючими світ імперіями. Навіть під час холодної війни, європейці принаймні були важливими частинами планетної шахівниці.
А запитайте тепер – що таке Європроект – і відповідь буде головним чином про вигідну пенсію для того, що залишилося від їх класу управлінців. Натомість, молоде покоління європейців отримує одні з найгірших умов, які можна собі уявити.
ПРО ТЕХНОЛОГІЇ
Немає кінця-краю технологічним проривам і переходам на новий рівень. «Пост-блоги» можливо знищать блоги, але і у них немає жодної стабільності. WELL більш стабільний ніж будь-який з цих високошвидкісних метамедійних сутностей. Тому що його дешево підтримувати і він давно перестав робити спроби триматися на гребені технологічної хвилі.
Фейсбук не проіснує довго, просто тому що він не може існувати довго. Зак (Цукенберг, автор Фейсбуку – ред.) побудував Дещо. Голдман Сакс каже, що воно коштує 50 млрд баксів, але колись AOL купила цілий Time Worner, і де вони усі зараз?
Фейсбук не може бути ознакою прогресу. Він не робить тебе вільним, він робить тебе нікому не потрібним. Ти не можеш зосереджувати увагу на одному, якщо ти не здатен вчитися з досвіду минулих поколінь. Якщо ти не можеш дивитися назад, ти не можеш дивитися вперед.
Коли твоє інформаційне середовище, комунікаційне середовище, і соціальне середовище знаходиться в одному і тому ж місці, ти починаєш дивитися на світ через замкову шпарину. Однак, ситуація коли «інформація, спілкування та соціалізація» приходять до тебе через пакети TCP/IP не може продовжуватися довго.
А їй і не дозволять продовжуватися довго. Найкраще, що вміє робити кожен представник кіберкультури – це радикальний підрив (існуючих технологій – ред.), і тут поважають лише закон Мура (про те що потужність мікрсхем подвоюється кожних 24 місяці – ред.).
Декілька десятиліть іновацій показали, що хвиля за хвилею відбувається підрив і знищення попередніх технологій. Як тільки закінчується чергова золота лихоманка, майже все, що було зроблено піонерами випаровується, наче дані з поламаного жорсткого диску.
ІНТЕРНЕТ І СУСПІЛЬСТВО
Я не сумніваюся, що існує безліч людей – просто таки орди людей – котрі дуже класно спілкуються онлайн і створюють там групи. Також очевидно, що багато бар'єрів для створення подібних груп, за останній час впали. Тепер дійсно дуже просто створити групу онлайн.
Однак, це не робить автоматично подібні групи ефективними та важливими. Це скоріше робить їх політичними аналогами груп з посередніми фотографіями на сайті Flickr. «Ними легко обмінюватися, їх можна дешево зробити, і нікому до них немає справи».
Цією планетою керують не натхненні онлайн-активісти, які зібралися разом через те, що у їх дітей вітрянка. Нізащо і ніколи. Супер-багаті інвестори є домінуючою групою в 2011 році. А ці люди – можливо набільш анонімні і приватні, і найменш онлайнові з усіх, кого лише можна собі уявити. Шанс, що їм буде важливий ваш зворотній зв'язок? Це не входить в їх плани.
Переклад: Анатолій Бондаренко, well.com
Коментарі
Все про: Facebook, well, Брюс Стерлінг, Голдман Сакс, Зак Цукенберг, Інтернет, кіберкультура, прогнози, прогрес, розвиток людства, США, технології, Фейсбук
Читайте по темі
- Третья мировая может начаться из-за России в Керченском проливе, — The Daily Express – 9557
- В Украине нет правительства. Там есть преступная организация, — The American Interest – 9556
- Редактор The Guardian заявил про страх и самоцензуру в Украине после убийства Шеремета – 9669
- Немецкие СМИ пишут о «шоколадном короле» #Порошенко и коррупции в Украине – 9557
- Путін таємно розгорнув нові крилаті ракети, порушивши договір про РСМД, – New York Times – 9557
- У телекомпанії «П'ятий канал» #Порошенко ухиляються від сплати податків, — Frankfurter Allgemeine Zeitung – 16293
- #Росія готується до повномасштабної війни з Україною, — Times – 9557
- #Росія ніколи не припиняла вогонь на Донбасі, — The Washington Post – 9557
- Обмен Савченко доказал, что армия России воюет на Донбассе, — New York Times – 9557
- Washington Post пишет, что надежды украинцев на #Евpoмaйдан нe oпpaвдaлиcь – 9557
- The New York Times опублікувало критичну статтю про Гройсмана – 9682
- Американское издание Foreign Policy анонсировало новый #Майдан – 9557
- У New York Times з'явився новий жорсткий матеріал про українську корупцію – 9557
- Полный текст разгромной статьи The New York Times о коррупции #Порошенко – 9556
- Разгромная статья в New-York Times о режиме Порошенко-Яценюка – 9557