Депутатсько-сімейний крупний бізнес процвітає на тлі загального занепаду
За інформацією Forbes.ua у щорічному рейтингу 500 найбільших компаній Центрально-Східної Європи (ЦСЄ), опублікованому компанією «Делойт», опинилася 51 українська компанія з виручкою 87,2 млрд євро.
Серед найбільших компаній із переліку 9 належать державі, 26 контролюються бізнесменами з ЦСЄ (у т. ч. із України), 16 – власниками з інших країн. У першу десятку ТОР-500 увійшли 4 компанії (у 2011 році їх було 3). «Новачком» став холдинг «ДТЕК» Ріната Ахметова, що за рік піднявся з 32 на 7 позицію завдяки зростанню прибутків у 2012 році на 108,6 %.
Загальна виручка найбільших компаній України у 2012 році зросла на 16,2 %. Кращі результати показали лише латвійські компанії – 19 %. У середньому по ЦСЄ прибутки бізнесу збільшилися на 3,3 %.
На цей раз у дослідженні опинилися 10 нових українських компаній, зокрема, виробник курячих яєць «Авангард», алкогольний холдинг Global Spirits, державна «Центренерго» та декілька філій міжнародних компаній: JTI, Nestle, Auchan, Porsche Ukraine та ін.
…а конкурентоспроможність падає!
У 2011 році Україна посідала у щорічному Індексі глобальної конкурентоспроможності (GCI) світових економік за версією Всесвітнього економічного форуму 82 місце між Тринідадом і Тобаго та Намібією.
У 2012 році наша країна досягла неабиякого прогресу: її GCI підскочив на цілих 9 позицій – до 73 місця між Чорногорією й Уругваєм!
Здавалося б, цього року можна очікувати ще кращих результатів… Проте нині ми посідаємо 84-й рядок між Тунісом і Уругваєм (який також утратив 11 позицій за рік). І хоча в рейтингу GCI Всесвітнього економічного форуму розглядаються 148 країн, нам є над чим замислитися, оскільки Україна перебуває у другій половині рейтингу – серед аутсайдерів.
А й справді, якщо задуматися, дивна картина виходить: на Україну припадає десята частина ТОР-500 найбільших компаній Центрально-Східної Європи – зате за рівнем конкурентоспроможності плентається аж у дев’ятій десятці. Мимоволі напрошується висновок: у міру укрупнення бізнесу зменшується конкурентноздатність країни.
Президент побачив покращення
У будь-якому разі, при такій конкурентоспроможності економіки нам у цивілізованій Європі нема чого робити. Тому Віктор Янукович дуже переймається створенням привабливих умов для ведення бізнесу та залучення інвестицій. Зокрема, під час нещодавньої зустрічі з кандидатами на посаду голів районних держадміністрацій президент заявив, що планується зниження кредитних ставок для бізнесу та до кінця року вони не перевищуватимуть 14 %. На розвиток територій сьогодні спрямовується 50 млрд грн державних кредитних ресурсів.
Останнім часом значно активізовано роботу дипломатичних представництв України за кордоном, Торгово-промислової палати у напрямі просування вітчизняної продукції на світових ринках. Також Віктор Янукович наголосив на необхідності підвищення ефективності державного управління та персональній відповідальності за результат керівників органів влади. За словами президента, Україна порівняно з сусідніми країнами вже має певні досягнення в економіці, одне з головних досягнень влади – це зростання рівня життя людей.
Потрібна реанімація
Не станемо зазіхати на право президента давати оцінки ситуації у країні, а тим паче порівнювати нас із сусідами. Просто надто загальні, обтічні фрази навіюють сумні думки…
Наприклад, порівняно з якими «сусідніми країнами» ми вже маємо певні досягнення в економіці, особливо зростання рівня життя людей: із Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Румунією?.. Із Росією, Білоруссю, Молдовою?.. Із невизнаним бунтівним Придністров’ям чи із заморською Туреччиною?!
У чому виражається «активізація роботи» закордонних диппредставництв і ТПП?! Зрозуміло, що від грізного рику з Банкової всі чиновники «активізуються» аж до дрижання колінок… навіть за кордоном…
А на які саме регіональні проекти будуть витрачені 50 млрд державних кредитних ресурсів?!
На жаль, відповідей немає, а вибудовувати версії не хочеться. Та можна сфантазувати, що станеться приблизно так, як було обіцяно у столичному кінотеатрі «Зоряний»: держкредити підуть на розвиток бізнесу депутатів-регіоналів (проекти ж регіональні!), а президент їх не чіпатиме. Майже ідеальне державно-приватне «партнерство». Незгодним – піднятися з місць! Що, всі сидять?.. Ну гаразд, їдемо в Європу.
Але якщо серйозно, то на відміну від просунутого великого бізнесу, зокрема депутатського (той-таки холдинг «ДТЕК» Ріната Ахметова з першої десятки центрально-східноєвропейського ТОР-500), український малий і середній бізнес дихає на ладан. Кредитні ставки 14 % до кінця року його хіба що тимчасово гальванізують, але не реанімують!
Бо на самому лише крупному бізнесі економіку не витягнути, що засвідчують плачевні результати рейтингу GCI.
Тимур Литовченко
Коментарі
Все про: Auchan, JTI, Nestle, Porsche Ukraine, Авангард, алкогольний холдинг Global Spirits, бізнес, Виктор Янукович, ДТЕК, конкурентноздатність, Ринат Ахметов, Центрэнерго
Читайте по темі
- Апеляційна палата ВАКС заочно заарештувала ексголову правління VAB Банку Денису Мальцеву –
- ЗЕгниды обяжут украинцев отнести в банк всю наличку и заплатить 5% налога? –
- Зелені гниди анонсували зростання тарифу на електроенергію для населення –
- Зелені гниди готуються обкласти українців новими податками, повний список змін –
- Суркіси причетні до розкрадання коштів із Приватбанку – розслідування Kroll –
- Зелені гниди вводять новий «податок» на смартфони, планшети, телевізори та папір –
- Гладчук про ринок землі –
- Хто спонсорує акції протесту проти Кроноспану на Рівненщині. Розслідування –
- Екскерівників «Дельта Банку» підозрюють у розкраданні 4,4 млрд гривень –
- Ексголову правління VAB Банку Дениса Мальцева з банди шахрая Бахматюка оголосили у розшук. Фото –
- Рябошапка «взял за яйца» мошенника Бахматюка: генпрокурор вернул дело ВиЭйБи банка на 1,2 млрд грн в Антикоррупционное бюро –
- Зеленський підписав драконівські закони про кешбек та касові апарати –
- Переговори з МВФ заморожені через Коломойського і Приватбанк, — Рожкова – 70061
- У Зеленского хочуть взяти Нацбанк? Відкрито 3 справи проти його голови Смолія –
- Беня мститься. Главу правління і фіндиректора Приватбанку звинувачують у розтраті –