23.12.2024 19:00 | Попередня версія sprotiv.org | Наша кнопка | Read sprotiv.org in English | Зробіть Ваш внесок | Розміщення реклами | Зробити стартовою

Негативні тенденції у відносинах ЗМІ та влади посилюються

Громадська Рада захисту свободи слова констатує, що в Україні прослідковуються негативні тенденції у відносинах ЗМІ та влади. Ситуація з дотриманням свободи слова останнім часом суттєво погіршилась. Громадська Рада захисту свободи слова звертає увагу на непоодинокі спроби тиску на ЗМІ з боку влади.

ТЕТ

Сформована новою владою Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення розпочала процес застосування санкцій проти єдиного в Україні суто розважального телеканалу ТЕТ. Таку заяву 22 квітня зробив на прес-конференції в Києві Голова правління ЗАТ “Телекомпанія “ТЕТ” Григорій Тичина.

Г.Тичина повідомив, що 20 квітня 2005 року відбулось засідання Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, на якому було розглянуто питання про результати перевірки дотримання ЗАТ “Телекомпанія “ТЕТ” законодавства України та умов ліцензії. За результатами перевірки, яка відбулась 11 лютого 2005 року, ТК ТЕТ зроблено кілька зауважень, на підставі яких на першому ж засіданні новосформована Національна рада намагалась застосувати санкції проти телекомпанії. 20 квітня рішення ухвалено не було, натомість Національна рада вирішила перенести розгляд питання на тиждень.

Голова правління ЗАТ “ТК “ТЕТ” підкреслив, що представники новосформованої Національної ради з питань телебачення і радіомовлення неодноразово наголошували, що відтепер державний регулюючий орган у галузі телерадіомовлення працюватиме виключно на засадах чесності, прозорості й демократичності. “Ми, як журналісти, можемо лише вітати такі наміри”, – сказав Г.Тичина. Однак, на його думку, вже перше публічне засідання нового складу Нацради, на якому розглядалося питання ТЕТ, продемонструвало, що так звані “нові” принципи роботи цього державного органу залишаються простою декларацією.

“Таких підходів, такого тиску ми просто не очікували, – зазначив Голова правління ЗАТ “ТК “ТЕТ”. – Незрозуміло, якими критеріями користується Нацрада, вибираючи суб’єкти для перевірки. Процес відбувається абсолютно непрозоро, а потім робляться незрозумілі, перекручені висновки”. “Під час засідання члени Нацради розмовляли з нами, мов слідчі на допиті”, – поділився враженнями Г.Тичина.

Керівник ТЕТ зауважив, що в нинішньому складі Національної ради України з телебачення і радіомовлення, на відміну від попередніх, представлено позицію лише однієї політичної сили, що робить його фактичним продовженням органів виконавчої влади. Враховуючи характер публічних заяв представників цієї влади, не дивно, що головна претензія до телеканалу – обсяг російськомовних програм та фільмів. При цьому Національна рада не бере до уваги, що в ліцензії ЗАТ “Телекомпанія “ТЕТ” зазначено, що мова, якою ведеться мовлення, визначається “згідно з чинним законодавством України”.

На думку керівника ТК ТЕТ, й інші претензії Національної ради є результатом маніпуляцій та фактично виходять за межі Конституції України. Так, жодної критики не витримують зауваження щодо невідповідності вимогам чинного законодавства частки реклами в ефірі ТК ТЕТ протягом астрономічної години. Частка реклами на ТК ТЕТ протягом кожної астрономічної години фактичного мовлення не перевищувала 20%, що повністю відповідає чинному законодавству.
Тож, у телекомпанії виникають обґрунтовані підозри в політичній вмотивованості таких дій спеціального наглядового та регулюючого державного органу в галузі телерадіомовлення.

Також, на думку Голови правління ЗАТ “ТК “ТЕТ”, цілком зрозуміло, що за претензіями Національно ради ховається бажання перерозподілити дефіцитний частотний ресурс. “Прикрою, що Нацрад з органу, яки мав би регулювати відносини в телерадіопросторі держави, перетворюється на інструмент бізнесового й політичного тиску”, – заявив Г.Тичина. “Замість того, щоб розвивати сучасні технології, зокрема цифрове телебачення, що дозволило б створити в Україні до стоні телеканалів, робляться спроби забрати частотний ресурс в одних й передати його іншим”, – підкреслив керівник ТЕТ.
Очевидно, що на прикладі ТЕТ спеціальний наглядовий та регулюючий державний орган в галузі телерадіомовлення має намір відпрацювати механізм позбавлення ліценції на мовлення будь-якої, навіть абсолютно законослухняної, телекомпанії.

ГРОМАДСЬКЕ РАДІО

Припинив існування відомий проект „Громадське радіо”, якому обіцяли фінансування за довголітній „стаж” боротьби з „кучмізмом”, але обіцянку не виконали.
При Кучмі з „Громадським радіо” серйозно боролися, його позбавили ліцензії на мовлення, і фактично змусили перетворитися на Інтернет-радіо. Але після завершення „помаранчевої революції” функцію боротьби з владою цей проект вже виконав і стало нікому непотрібним. Натомість частоти для мовлення, які повинні були відійти „Громадському радіо” були передані „Радіо „Нарт””, до якого має відношення Державний секретар України Олександр Зінченко.

УКРАЇНСЬКА ПРАВДА

Певні проблеми з’являються навіть в „Української правди”, яка продовжує конструктивну критику високопосадовців „не взирая на лица”. „Українську правду” відмовились акредитувати на поїздку Президента в США. По суті, створюється так званий „пул журналістів”, які будуть подавати дії керівництва країни виключно в привабливому світлі.

НТН
Ще одним свідченням тиску на ЗМІ являється політично вмотивований тиск Генпрокуратури та Нацради на телеканал НТН. Телеканал звинувачують в несплаті грошей за оформлення змін в свою ліцензію, хоча керівництво телеканалу направило всі документи про сплату до генпрокуратури. ООО "Телестудія «Служба інформації»(НТН) сплатила в Держбюджет 2162254, 80 грн. ( є квитанція від 15.11.2004.). Експерти вважають, що спроби закриття чи обмеження мовлення телеканалу пов’язані з бажанням переділу частот на яких він здійснює мовлення серед телеканалів, до яких мають відношення представники влади. Існує інформація, що ліцензії НТН на мовлення в регіонах ( це 75 міст України) будуть поділені між „5-каналом”, „Тонісом” та ТРК „Ерою”.

КРТ

Керівництво телеканалу КРТ стверджує, що на канал здійснюється тиск з боку влади. Конфлікт керівництва телеканалу «Київська Русь» с Нарадою почався через ліцензію на мовлення на додаткових 36-ти частотах в різних регіонах України.

З жовтня минулого року „КРТ” веде судову війну з Нацрадою, намагаючись примусити його виконати рішення Господарського суду міста Києва, який зобов’язав видати телеканалу всі необхідні документи. Крім того, члени Нацради проголосували за заборону видачі ліцензії «КРТ».
Проблеми, що виникли телеканал пояснює двома причинами – тим, що він починав робот з Донецька, а також тим, що являється соціальним і не транслює рекламу і тому не привабливий для парламентських лобістів.

ІНТЕР

Телеканал «Інтер» ще в лютому заявляв про упереджене ставлення до журналістів центрального телеканалу з боку влади. Журналістам «Інтера» відмовили в аккредитації на заходи, пов’язані з візитом Віктора Ющенка в Страсбург після його інаугурації, а також не пустили телекамери «Інтера» на перше засідання Кабінета міністрів, яке проходило 4 лютого в приміщенні Верховної Ради.

"В приватній розмові журналістів «Інтера» з співробітниками прес-служби Президента їм сказали, що «просто не люблять їх телеканал», — сказав Мустафін.

РЕГІОНИ

Голова Національної спілки журналістів України (НСЖУ) Ігор Лубченко заявляє про тиск на державні регіональні ЗМІ з боку місцевого керівництва ряду областей. Журналістам погрожують і вимагають писати заяви про звільнення. За його інформацією, у Сумській області — Конотопі, Білопіллі, Краснопіллі, Лебедині — поставлено завдання змусити керівників друкованих видань подати заяви про відставки, така ж ситуація у Рівненській області, з хмельницькою газетою «Подільські вісті». Крім цього, складна ситуація склалась з керівниками державних телерадіокомпаній у Херсоні, у Запорізькій області. За словами голови НСЖУ, «місцеві князьки» у розмові з ним щодо скарг представників ЗМІ говорять, що, мовляв, «ми, наші політичні сили, виграли вибори і ми тепер будемо вирішувати, хто керуватиме засобами масової інформації».

У свою чергу, генеральний директор Черкаської обласної державної телерадіокомпанії Михайло Калініченко повідомив журналістам, що той тиск, який останнім часом чиниться на роботу ТРК з боку губернатора Олександра Черевка, змусив колектив 19 квітня написати звернення до Президента України В. Ющенка, щоб він втрутився у ситуацію і припинив тиск на ЗМІ. Звернення підписали понад 100 осіб (на телерадіокомпанії всього працює 133 особи, серед яких 56 — журналісти). За його словами, після призначення нового губернатора Черкаської області представники місцевих органів влади почали здійснювати шалений тиск на редакторів районних газет і навіть на комерційні канали. Зокрема, М. Калініченко поінформував, що звільняють головного редактора газети Лисянського району, у Черкаському районі — уже звільнили, у Шполянському, Тальнівському, Золотоніському також поставлено завдання звільнити головних редакторів районних газет. За словами М. Калініченка, тиск саме на його ТРК полягає в тому, що «керівництво регіону наказує, як правильно показати сюжет, як правильно має бути висвітлена діяльність державної обладміністрації, висуваються претензії, що не так знято голову обласної адміністрації, наказують терміново виїхати на захід, який проводить облдержадміністрація, і такі інші речі». «Ніколи ні один губернатор, який у нас (у Черкаській області) був, не дозволяв собі так брутально втручатися в діяльність телерадіомовної компанії», — наголосив він. Крім цього, після його зустрічі з О. Черевком, на якій він заявив, що не дозволить тиснути на роботу компанії, губернатор запропонував йому написати заяву про звільнення. «Вони досі не зрозуміли одного: ми не є їх підручними. Ми не обслуговуємо їх. А виявляється так, що 24 години на добу ми маємо «крутити» голову облдержадміністрації», — зазначив М. Калініченко.

І. Лубченко підкреслив, що обласні державні телерадіокомпанії не підпорядковані обласним державним адміністраціям, їх керівників призначає і звільняє Державний комітет з питань телебачення і радіомовлення.

В Закарпатті закриваються місцеві газети „Вісник” і „Вісті тижня+”, арештували рахунки кіровоградського щотижневика «Ведомости-плюс». Був незаконно змінений редактор краснопільскої районной газети «Перемога».

8 квітня погрожували обшуками інтернет-виданню „Кримська лінія”. Джерела з правоохоронних органів повідомили головному редактору «Кримської Лінії», що домашні телефони редактора і всіх співробітників поставили на прослуховування, а за самими співробітниками стежать. Відомо, що у Інтернет-видання немає свого офісу, а роботи виконуються через Інтернет-кафе. В такому випадку обшуки проведуть в квартирі головного редактора. Редакція «Кримської Лінії» заявляє, что пов’язує подобную цю інформацію зі своєю професійною діяльністю.

Асоціація регіональних ЗМІ, яка провела засідання 21 квітня констатує непоодинокі спроби з боку влади керувати редакційною політикою регіональних ЗМІ.
Асоціація висловила занепокоєння спробами заміни керівників комунальних засобів масової інформації – методом тиску, внесення розбрату в журналістські колективи, впливу на депутатів відповідних місцевих рад. Саме так трапилося у Козельці, де редактора фактично змусили написати заяву про звільнення.

ПЕРЕСЛІДУВАННЯ ТА ПОБИТТЯ ЖУРНАЛІСТІВ
Повертається „мода” на переслідування та фізичні розправи над журналістами. Редактор „Рівненської газети” Ольга Ільчук заявляє про те, що її переслідує обласна влада. Нещодавно податківці побили члена Асоціації парламентських журналістів Валерія Голубцова. 21 квітня був побитий видавник клубної газети ФК „Шахтар” Анатолій Трофимов. Як стало відомо, Трофімов після футбольного матча «Шахтар» — «Дніпро» підходив, коли невідомі напали на нього і нанесли декілька неизвестные ударів і по тілу. Трофімов отримав серйозні тілесні ушкодження. Нападники нічого не взяли.

Відома кримська журналістка Лілія Буджурова заявила про несанкціоноване прослуховування її телефонних розмов.

РЕАКЦІЯ МІЖНАРОДНОЇ ГРОМАДСЬКОСТІ
11 квітня відома міжнародна організація „ Репортери без кордонів” звернулася до української влади з застереженням стосовно тиску на телеканал НТН та інші українські ЗМІ.

„Репортери без кордонів” застерегли нову українську владу проти будь-яких утисків тих засобів масової інформації, які зараз пов’язані з опозицією. Як зазначає ця міжнародна організація, заява спричинена протестами журналістів телеканалу НТН проти намагань тиску на канал з боку Генеральної прокуратури України.

На думку „Репортерів...”, справа, яку розглядає суд стосовно ліцензії НТН виглядає дуже суперечливою.

У зверненні зазначається, що „ „Репортери без кордонів” пильно стежать за розвитком інформаційних структур в Україні від часу приходу президента Ющенка до влади. Ми нагадуємо українській владі про обіцянки, які вона давала з приводу захисту свободи слова. Відразу після того, як Ющенко став президентом, він заявив, що пріоритетом його уряду буде повага до незалежності преси. Журналісти не повинні ставати засобом для будь-яких спроб політичної помсти. ”

Крім „Репортерів” свою стурбованість долею телеканалу НТН висловили й інші закордонні журналісти, зокрема білоруська газета „Навінкі” та Союз журналістів Батумі (Грузія), а також цілий ряд російських ЗМІ.

Коментарі

коментарів

Дата публікації: 24-04-2005 8:10 | Кількість переглядів  переглядів

Подiлитись посиланням:




Читайте по темі

Закрити
Вам подобається Спротив? Приєднуйтеся до нас!

Facebook

Twitter

bigmir)net TOP 100 статистика Rambler's Top100