Азаров придумав як можна красти мільярди без свідків
Мова йде про законопроект №7532 «Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель». За цією овечою шкурою, себто непримітною назвою, насправді криється не один вовк, а зграя жадібних, наглих вовкулаків, повідомляє sprotiv.org.
Законопроект повністю ламає існуючу систему державних закупівель. А саме ця система сьогодні дозволяє українцям отримувати інформацію про розпил державних коштів. Наприклад, дякуючи існуючій системі закупівель стає відомо про надкоштовні лавочки у харківському метро по 63 тисячі гривень за штуку. Або престижні іномарки для мінібосів з урядових контор. Або про мільярди, які йдуть наліво з шаленою швидкістю. Тобто саме існуюча система держзакупівель дозволяє хоча б помічати процес розпилу бюджетних коштів. Яких, нагадаємо, в державній казні дуже небагато. Навіть на пенсії ледве нашкрібають.
Законопроект, ініційований урядом Миколи Азарова, всю цю інформацію ховає.
По-перше, пропонується більше не публікувати дані про розкриття тендерних пропозицій. Тобто не давати інформацію про те, хто окрім переможця брав участь у торгах. Хоча саме ці дані дозволяють побачити, що у тендерах часто беруть участь лише пов’язані між собою фірми. Що дозволяє змовникам диктувати ціни, викачуючи надприбутки із бюджету.
По-друге, з під дії законодавства пропонується вивести дані про закупівлі державних підприємств, залишаючи тільки бюджетні установи. Але саме через держпідприємства проходять найбільші контракти. У першому наближенні – близько трьох чвертей усіх тендерних коштів.
На цьому тлі вже губляться такі цинічні деталі, як дозвіл закуповувати послуги з оренди нежитлових приміщень для розміщення бюджетних установ. Тобто створюється нова шпаринка для крадіжки державних коштів. Наприклад, якийсь державний директор буде за несусвітні гроші орендувати офіс для державного закладу у контори, яку ж він сам і створив. І все буде законно, але закрито від очей громадськості.
Подібного корупційного щастя в законопроекті — повно. Хоча у пояснювальній записці, підписаній першим заступником міністра економіки Анатолієм Максютою (це міністерство під керівництвом Андрія Клюєва курує сферу держзакупіваль) чорним по білому йдеться: «Проект Закону не містить правил та процедур, які можуть становити ризики вчинення корупційних правопорушень».
Дозволимо собі не погодитись. Хоча б тому, що юристи Верховної Ради рознесли цей проект вщент: «Вважаємо, що така пропозиція не повною мірою узгоджується з основною метою цього закону, яка полягає у створенні конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобіганні проявам корупції у цій сфері, розвитку добросовісної конкуренції, забезпеченні раціонального та ефективного використання державних коштів».
Людською мовою висновки парламентських юристів означають одне: закон, який має сприяти економії державних коштів, насправді зорієнтований на розбудову корупції. Азаров та його урядовці хочуть вивести в тінь сотні мільярдів державних гривень.
Є ще одне. Держкомстат з середини грудня більше не дає інформацію про засновників підприємств. Чому – це відомо лише керівнику відомства, який наказом від 22 жовтня 2010 року просто прибрав цю опцію з переліку даних, які може надавати Держкомстат. Дуже не хотілося б думати, що це зроблено лише для того, щоб ускладнити журналістам шлях до суспільно важливої інформації. Бо погодьтесь – для громадськості важливо знати, що якийсь чиновник володіє фірмою, яка отримує гроші від його ж відомства.
В решті решт складається така ситуація. Журналістам, а відтак і всьому суспільству, різними законами закривають такі можливості: отримувати інформацію про державні витрати на тендерах, отримувати інформацію про чиновників-бізнесменів та поширювати її. Чи є це шлях до розбудови демократичного суспільства?
В Європі ця ситуація виглядає таким чином. З одного боку держава має захищати конфіденційну інформацію, в тому числі дані про господарюючих суб’єктів. З іншого боку все що складає суспільний інтерес має бути відкритим. В Європі царює проста й зрозуміла філософія – скрізь, де є державна копійка, це повинно бути відкритою інформацією.
Коментарі
Все про: Анатолій Максюта, афери Азарова, бюджетні кошти, державні кошти, Держкомстат, законопроект №7532, законопроект про держзакупівлі, казнокрадські схеми, Корупція, розкриття тендерних пропозицій, тендера, тендерна мафія, урядовий законопроект
Читайте по темі
- Азаров готовится возглавить террористов «ДНР»? – 21844
- Суд зняв «безпідставний» арешт із майна Азарова вартістю кілька мільйонів доларів – 21843
- Суд заарештував $600 тис. сина Азарова на рахунках у Швейцарії – 24792
- За что #Азаров мог заплатить четверть миллиона долларов Ларри Кингу? Видео – 21844
- Нардеп Евгений Мураев помог Азарову бежать в Россию в феврале 2014 – 22715
- Николай Азаров назлоупотреблял властью на 5 миллионов. Подробности уголовного производства – 21846
- Азаров как старинный прием российского агрессора – 21846
- Диверсантов в Украине финансируют Азаров, Царев и Олийнык, — СБУ – 23053
- Під нову хвилю санкцій США потрапили Азаров, Арбузов та Богатирьова – 26400
- Військова прокуратура оголосила про підозру Миколі Азарову – 21845
- Азаров начал большую распродажу имущества – 24792
- Азаров, коли тікав, втиг з собою взяти лише спортивну сумку з $300.000 – 21845
- Порошенко наказав не заарештовувати майно сина свого друга Азарова? 3 фото – 24792
- Яценюк називає Азарова своїм особистим авторітетом. Відео – 21846
- Регионал Владимир Мысик, подаривший Януковичу золотой батон, по-прежнему монополист на хлебном рынке. Расследование – 22047