23.11.2024 04:00 | Попередня версія sprotiv.org | Наша кнопка | Read sprotiv.org in English | Зробіть Ваш внесок | Розміщення реклами | Зробити стартовою

Кошти від контрабанди йдуть на фінансування БЮТ?

А починалось все просто. На початку вересня минулого року співробітниками УСБУ на території Одеського морського торгівельного порту було затримано автомобіль з причепом, на якому був встановлений контейнер. Згідно з інвойсом та товарно – супровідними документами, в контейнері знаходився вантаж – вироби будівельні із ПВХ для облаштування стін. Вантаж цей надійшов від фірми з Китайської Народної Республіки на адресу громадянина України Мацюри Дмитра Петровича (Одеська область, с. Холодна Балка, вул. Шкільна, 10, кв. 12). Вказаний вантаж був оформлений в митному відношенні співробітниками Одеської митниці та був випущений у вільний обіг.

Після відкриття контейнера та огляду товарів, які в ньому знаходились, встановлено, що фактично в контейнері знаходяться тапочки домашні. Згідно висновку Одеського науково – дослідного інституту судових експертиз, вартість взуття склала 256 тисяч 708 гривень 67 копійок.

Враховуючи цей факт, слідчим відділом Управління за фактом незаконного переміщення через митний кордон України товарів народного споживання була порушена кримінальна справа №450 за ознаками ч.1 ст. 201 КК України.

В ході роботи по кримінальній справі було встановлено, що на адресу пана Мацюри крім цього контейнера, надійшло ще 10 контейнерів, в яких, згідно з товаро – супровідною документацією, знаходились вироби будівельні із ПВХ, кришки для унітазів, ізолююча стрічка тощо.

Відповідні товаросупровідні документи для митного оформлення товарів в контейнерах пан Мацюра надав митному брокеру Суслову О.В. для отримання належних дозволів митниці. Крім цього, звернувся до ТОВ „Укрпромтранс” та уклав договір на експедирування вантажу, що надійшов на його адресу, а також замовив автомобілі для перевезення контейнерів з товарами.

Та після відкриття та огляду цих контейнерів було встановлено, що фактично в них знаходяться одяг та взуття. Вони були переміщені через митний кордон України з приховуванням від митного контролю. А саме — шляхом надання митному органу, як підстави для переміщення, документів, що завідомо містили неправдиві відомості у відношенні товару, асортименту, ваги, а також його кількості та вартості.

Вантаж, що знаходився у вказаних контейнерах було долучено до матеріалів кримінальної справи №450. Згідно з проведеною оцінкою Одеського науково – дослідного інституту судових експертиз, вартість всього вантажу склала 3 мільйони 430 тисяч 410 гривень. А от самого пана Мацюру затримати тоді не вдалось, від органів слідства він кудись заховався, можливо, виїхав за межі області чи й подалі.

Під час проведення слідства Спецпідрозділом Управління у встановленому законом порядку отримана інформація щодо можливих порушень діючого законодавства з боку ПП «ФСЗОР» та ПП «Укімпорт» при ввезені на територію України товарів народного споживання. Виконуючий обов’язки начальника спецпідрозділу Управління В. Гульченко звернувся 30 вересня до начальника Одеської митниці Олександра Фокіна з проханням надання: «Вашої вказівки здійснити перевірку зазначених фактів та через можливості ДМСУ отримати та направити на нашу адресу завірені копії експортних декларацій на вантаж, який було відправлено з Китаю в зазначених контейнерах.

Про хід перевірки та результати її проведення просимо повідомити. Оригінали матеріалів перевірки, в тому числі і протоколів про порушення митних правил, у разі їх складання, просимо надіслати на нашу адресу».

Там, зокрема, було зазначено номери вантажних митних декларацій, оформлення яких здійснювалося на підставі коносаментів, наданих лінійному агенту, найменування вантажу в яких різниться. Відповідно до ст. 12 Закону України “Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" витребувані документи та інформація повинні були бути подані негайно або не пізніше, як протягом 10 діб.

Як відомо, відповідно до Закону України Митні органи України зобов'язані надавати необхідну допомогу при проведені оперативно-розшукових заходів у зоні митного контролю, та за дорученням спецпідрозділів по боротьбі з організованою злочинністю проводити перевірку законності дій організацій і громадян, пов'язаних з переміщенням предметів і речовин через митний кордон.

І 13 жовтня на адресу спецпідрозділу надійшла відповідь, що частина матеріалів знаходиться у відділі власної безпеки з метою проведення перевірки, але не вказано за конкретно якими фактами, та зазначено, що про результати перевірки буде інформовано додатково.

Не дочекавшись відповіді від митників, 7 листопада Служба Безпеки надсилає повторного листа з тим же проханням. Та 22 листопада правоохоронцям надійшов лист, в якому зазначено, що питання про можливість направлення запиту до митних органів КНР буде вирішено у разі додержання вимог Наказу Держмитслужби від 07.08.1998 року. При цьому здійснено посилання на лист Департаменту боротьби з митними правопорушеннями управління по боротьбі з контрабандою та порушенням митних правил Держмитслужби України від 17.03.2005 року, та не зазначено, які з умов не дозволи Одеській митниці надіслати відповідний запит.

В результаті такої бюрократичної тяганини між двома відомствами, що, в принципі, займаються однією справою, тобто стоять на захисті інтересів держави, справи з доказовою базою дещо погіршилися. І Рішенням Приморського районного суду міста Одеси від 6 лютого 2007 року постанова про порушення кримінальної справи №450 була скасована.

Але на цьому наша історія не закінчилась. На підстави матеріалів, зібраних в ході роботи по кримінальній справі №450, слідчим відділом Управління у відношенні Мацюри Д.П. була порушена кримінальна справа №515 за фактом скоєння ним контрабанди товарів народного споживання у великих розмірах, за ознаками злочину, передбаченого ст. 201 ч. 1 КК України.

В квітні поточного року начальнику Південної регіональної митниці раднику митної служби 1 рангу Олександру Фокіну надійшло прохання з грифом «терміново» від начальника Управління Служби Безпеки генерал-майора В. Туріци. В документі вкотре проситься «надати зазначену в попередніх листах інформацію, та вказати причини, які не дозволили Одеській митниці направити запит до митних органів КНР, та зазначити якими вимогами яких нормативних актів керувалося керівництво Одеської митниці при вирішені даного питання. Про хід перевірки та результати її проведення просимо повідомити до 24 квітня».

Що ж таке дізналися працівники служби безпеки, що почали так активно турбувати митників?

А ось що: житель міста Одеси Леонід Яровенко (народився 1 лютого 1959 року), так званий «Хромой», організував стійку групу осіб для створення каналів контрабандного ввозу товарів на територію України. Для цього використовувалась і використовується схема, що описана вище.

Реальним власником підприємств, а такими є ПП «ФСЗОР», ПП «Укімпорт», ПП «СОВ», ПП «Ранер», ПП «Мічман», ПП «Нокукл», є сам пан Яковенко. І всі вони успішно використовуються в його контрабандному бізнесі для переміщення на їх адреси (як контейнерами, так і теплоходом «Ангара») через митні пункти в зоні діяльності Одеського, Іллічівського та Білгород-Дністровського морських торгових портів протягом 2004—2006 років.

Найближчими «друзями» пана Яровенка є Ганна Волкова (відповідає за випуск вантажів з Іллічівського порту та П. Юрачка (раніше був відповідальним за випуск вантажів з Одеського порту та документальне оформлення вантажів на Миколаївській митниці).

У кінці 2006 та на початку 2007 років «Хромой» здійснював незаконний ввіз на територію України вантажів з Китаю (одяг, побутова техніка, продукти харчування та хімікати) за згаданою вище схемою. А потім вантажі направлялись для митного оформлення на адреси суб’єктів підприємницької діяльності в Білій Церкві, станції Роздільна тощо. На сьогодні, також пан Яровенко активно використовує свої схеми в зоні відповідальності Кучурганської митниці (начальником там Багно В.В.). для чого активно використовує комерційні структури: «ТЕКСТИЛЬ-ИМПОРТ», СПД Кожухарь Ю.О., ПП «Кредо-Вид», ПП «СПРУТ+» та інші.

Крім того, з’ясувалось, що основну підтримку пану Яровенку в його діяльності надають: по лінії Центрального апарату СБУ – пани Глуговський М.В., Іващенко Б. и Єфремов П.Г. по лінії Державної Митної Служби – перший заступник Голови Черкаський Р.А., Фокін А.Т. (начальник Південної регіональної митниці), Григор’єв В.А., Левченко А., Пахомов С.И. (начальник посту «Одеса — Вантажна»), Бондаренко В. (начальник митного посту в Білій Церкві) та Багно В.В. (начальник Кучурганської митниці).

На сьогодні, пан Яровенко активно співпрацює з БЮТ, особливо з народним депутатом Ігорем Рибаковим і начальником сектору обласного управління СБУ в Одеській області підполковником Кудашкіним О.Н.

Пани Рибаков і Кудашкін намагаються взяти під контроль весь ринок контрабандного оформлення імпортних вантажів, для чого тиснуть на серйозних бізнесменів, що займаються зовнішньоекономічною діяльністю, відправляючи різноманітні запити до правоохоронних органів.

Пан Рибаков і сам спробував в кінці 2006 року під видом горщиків оформити вантаж зимового взуття в 4 контейнерах, але ця спроба не вдалась завдяки співпраці митниці та СБУ.

Ну, а пан Кудашкін якраз і курував операцію з 11 контейнерами одягу та взуття для пана Мацюри.

Підтвердження протиправної діяльності пана Яровенка та компанії можна знайти навіть в офіціальній переписці між СБУ Одеської області, митниці та Одеською обласною прокуратурою.

Для чого ж це все робиться? Схеми групи Яровенка дозволяють зібрати величезні суми коштів. Тому що фактичні платежі з одного контейнеру складають 5-7 тисяч гривень замість суми на порядок вищої. Тільки збитки до державного бюджету від діяльності цього протиправного угрупування протягом поточного року складають більше 50 мільйонів гривень. Ці кошти йдуть на підкуп митників, правоохоронців і, мабуть головне, на фінансування представників політичних сил. Таких, як депутат від БЮТу Ігор Рибаков.

Але слідство триває. І результати обов’язково будуть, через те що співробітниками спецпідрозділу було все-таки встановлено місце фактичного знаходження бізнесмена Дмитра Мацюри та забезпечено його появлення для проведення слідчих дій. За його безпосередньою участю.

Сергій Чесночний, специально для «ГПУ»

Коментарі

коментарів

Дата публікації: 20-09-2007 8:51 | Кількість переглядів  переглядів

Подiлитись посиланням:




Читайте по темі

Закрити
Вам подобається Спротив? Приєднуйтеся до нас!

Facebook

Twitter

bigmir)net TOP 100 статистика Rambler's Top100