Що буде з гривнею?
Підписавши меморандум з Міжнародним Валютним Фондом, Україна зобов'язалася «відпустити» гривню у вільне плавання і не прив'язувати ціну національної валюти до долара.
За даними ЗМІ, при отриманні кредиту від МВФ було погоджено орієнтовний курс 7,4 грн. за долар, схожа цифра фігурує у розрахунках проекту держбюджету на 2009 рік.
Тим часом за словами першого заступника Голови Нацбанку Анатолія Шаповалова (7.12.2008) економічно обгрунтований показник курсу гривні складає 5,6-5,8 грн/дол., а перший заступник глави Секретаріату Президента Олександр Шлапак вважає: «не може бути сьогодні в Україні, виходячи з економічних умов, курс 8,5. Наш курс — 6, від сили 6,5. І ми можемо до нього повернутися, якщо заспокоїмо ситуацію».
Називаючи різні цифри, схоже, зі стелі, чиновники демонструють розгубленість влади і відсутність у неї надійних економічних прогнозів. Про “компетентність” наших керманичів свідчить лише той факт, що у річному численні, по відношенню до листопада минулого 2007 року, інфляція склала 22,3%.
КОМЕНТАРІ
Петро Порошенко, Голова Наглядової ради Національного банку України:
Валютний курс вже перестає бути самостійною економічною категорією. Ми маємо розуміти, що виключно заходами, які є в розпорядженні Національного Банку, в умовах різкого зростання дефіциту платіжного балансу, в умовах різкого скорочення надходження долара є дещо безвідповідальним штучно утримувати показник курсу витрачанням значної кількості золотовалютних резервів держави (з цього випливає, що гривня продовжуватиме знецінюватись — прим. ред.). Я абсолютно переконаний, що Національний Банк має бути активним гравцем на ринку за умов ефективних дій всіх гілок влади по стабілізації ситуації в економіці. Тобто, інтервенції Національного Банку, або краще сказати, що ми перейшли зараз на набагато більш прозору форму — аукціони, коли доступ до ринку є прозорий і регулюється ринком, вживаються спільно з реалізацією заходів по стабілізації банківської системи. Потрібні чіткі заходи з метою відновлення довіри до банківської системи і захисту внутрішнього ринку, обмеження попиту на іноземну валюту.
На сьогоднішній день, я переконаний, мають бути вжиті рішучі заходи, щоби кошти, які Національний Банк виділяє банкам в якості рефінансування для пітримки банківської системи, ні в якому разі не йшли на валютний ринок, а йшли виключно в реальну економіку, щоби попит на іноземну валюту був обмежений попитом на забезпечення імпорту, який є конче необхідний для держави (очевидно, саме для цього НБУ видав постанову з метою ліквідації більшості пунктів обміну валют — прим. редакції), і щоб питання фінансових гарантій вирішувалося за рахунок інших механізмів, наприклад: депозитні сертифікати Національного Банку, які розповсюджуються серед фізичних осіб, в тому числі щоб частину валютного ризику для населення взяв на себе Національний Банк.
На сьогоднішній день треба припинити розмови про повноваження, посади, розподіл відповідальності або будь-що інше. Та криза, яка на сьогоднішній день є, вона є надзвичайно ризикованою для держави. Я хотів би сказати непопулярну річ: треба припинити розмови про фінансову, бюджетну підтримку тієї чи іншої галузі. На сьогоднішній день, на перший квартал наступного року треба говорити про створення фінансового бюджетного резерву для забезпечення своєчасних виплат зарплат і пенсій.
Анатолій Гриценко, Народний депутат України (фракція “Наша Україна — Народна Самооборона”), Голова Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони:
Всі розуміють і про це говорять, що банківська система сама по собі не може нічого забезпечити. Вона отримує кошти лише тоді, коли працює реальна економіка. Є певні питання до банківської системи. Оті вливання, які йдуть з боку Національного Банку України, повинні йти в реальний сектор економіки, а не витрачатись на підвищення курсу долара. Отут треба навести просто елементарний порядок.
Питання прогнозу розвитку економіки на наступний рік, в тому числі курсу гривні, поки що не вирішено в уряді. Ще йдуть всі уточнення. Але абсолютно зрозуміло, наступного року буде падіння економіки, перш за все промисловості. І абсолютно зрозуміло, що найбільш важкими будуть перший квартал і перше півріччя. Тут важливо знайти ресурси на цей час для того, щоб не було в нас втрат соціальних, щоб не було затримок з зарплатами та пенсіями і щоб людей не викидали на вулиці.
Ми наполягатимемо як комітет на тому, щоб законом було визначено абсолютно чіткі прозорі процедури надання допомоги або підтримки із стабілізаційного фонду, щоб були абсолютно зрозумілі механізми і мета використання кредиту МВФ або інших кредитів, які будуть братися під гарантії держави. Тому що не можна допустити ситуацію, коли ці гроші підуть в нікуди, в пісок, а потім кожен з нас їх сплачуватиме протягом наступних кількох років. А зараз таке перше відчуття, що ці величезні кошти йдуть безсистемно і неефективно. Це депутатів турбує. У нас є контрольна функція парламенту, і ми будемо на цьому наполягати.
Іван Сідельник, Народний депутат України (фракція Блоку Юлії Тимошенко), Голова підкомітету з питань соціального розвитку сільських територій Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин,
вважає закономірним в умовах кризи різкі коливання курсу валют. «В даному випадку багато залежить від дій Національного Банку України. Там зобов'язані проявляти гнучкість і наполегливість. Кабмін не може втручатись в роботу цієї інституції», — заявив він. За словами пана Сідельника, керівництво НБУ міняти не треба. В той же час він висловив думку, що необхідно встановити парламентський контроль за його діяльністю. «Стельмах дуже досвідчений банкір і давно в цій сфері працює. Йому треба підказувати, як краще розпорядитися зарубіжними кредитами. Це може зробити Верховна Рада, оскільки Кабмін не може контролювати Нацбанк. Не треба їх роздавати комерційним банкам, а треба направляти на підтримку вітчизняного виробника, особливу увагу постійно треба приділяти галузі сільського господарства, відродження села. Своє слово повинна сказати Верховна Рада», — підсумував депутат. (з І. Сідельником спілкувався Влад Малинко; тим часом, УНП пропонує відправити Стельмаха у відставку)
Коментарі
Читайте по темі
- Прокурор Витязь, який погрожує репресіями майданівцям – банальний ворюга? –
- Легкі тілесні аргументи –
- Истерия вокруг «джинсы» –
- Суд, який не помічає людей. Відео –
- Агонія копірайту –
- «Персональные данные»: снимаем паранджу! –
- Георгий Гонгадзе: журналист, который стал Героем Украины –
- «Судебная реформа по-киваловски». Фельетон –
- Однажды в Страсбурге (фельетон) –
- Памяти Анни Яблонской (Машутиной) –
- Суровые годы уходят (фельетон) –
- Хрен депутатский –
- Общая победа (фельетон) –
- Фельетон «Новая Украина» – 5369
- Мораль без культури vs культура без моралі –