Урядовий законопроект про перевибори містить чимало «сюрпризів»
Аналіз розробленого урядом законопроекту № 2971 про повторні вибори у семи мажоритарних округах свідчить, що він дозволяє владі на будь-якому етапі заблокувати виборчий процес і спотворити результат волевиявлення. Тож, схоже, влада готується здобути якщо не всі, то принаймні більшість із семи мандатів. Про це пише Андрій Скумін у черговому числі «Українського тижня».
Автор відзначає, що перше, що впадає в очі в законопроекті № 2971, – це обмеження ролі Верховної Ради у призначенні й фінансуванні організації та проведення виборів.
«Найімовірніше, причина в тому, що команда Януковича перестала довіряти Верховній Раді (зважаючи на слабкість підконтрольної ПР «парламентської більшості») й перемістила прийняття рішень щодо повторної кампанії 2013 року у підконтрольні їй Центральну виборчу комісію і Кабмін», — пише автор.
Згідно зі ст. 2 законопроекту рішення про проведення повторних виборів депутатів приймає ЦВК. А Кабміну доручається займатися питаннями їх фінансування. Натомість відповідно до ст. 45 спеціального Закону «Про вибори народних депутатів України» «витрати на підготовку і проведення виборів депутатів здійснюються виключно за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку та проведення виборів депутатів…».
Тому, відзначає оглядач, юридично правильний підхід до призначення довиборів у проблемних округах – окрім самого закону про вибори в проблемних округах ухвалити документ про внесення змін до держбюджету 2013 року, яким передбачити видатки на їх організацію та проведення. Але Мін’юст, який готував цей законопроект, і Кабмін, який його схвалив, вирішили з фінансуванням виборів у проблемних округах поекспериментувати. Згідно зі ст. 6 згаданого документа «витрати на підготовку і проведення повторних виборів депутатів здійснюються з резервного фонду бюджету».
Автор наголошує, що перемістивши прийняття рішень щодо виборів у ЦВК і КМУ, влада перевела їх у ручний режим.
«Скажімо, Центрвиборчком може призначити перегони в одному з проблемних округів (котрий, як засвідчила минула кампанія, за допомогою адмінресурсу можна легко зачистити від опозиційних конкурентів), а в іншому, де опозиція перемагає, не призначити. Для цього достатньо не зібратися на своє засідання (така практика вже не раз мала місце й у попередні роки). Така сама ситуація і з фінансуванням виборів», — йдеться у статті.
Але найбільші несподіванки від законопроекту № 2971 очікують опозицію в частині організації виборчого процесу.
Підготовка та проведення повторних перегонів здійснюються відповідно до ст. 104 і 107 Закону «Про вибори народних депутатів України» з урахуванням особливостей, визначених законом про повторні вибори. Але урядовий законопроект жодним чином не деталізує, хто формуватиме окружні та дільничні виборчі комісії.
Проблема в тому, що Закон «Про вибори народних депутатів України» встановлює два порядки їх формування: на чергових парламентських перегонах 28 жовтня 2012 року (згідно з прикінцевими та перехідними положеннями); на інших виборах народних депутатів. Принципова відмінність цих двох порядків у тому, що восени 2012-го до виборчих комісій в обов’язковому порядку включалися кандидатури від партій, які мали фракції у ВР шостого скликання, а на решті парламентських виборів – від політсил, які мають фракції у Раді поточного скликання.
«Відмінність зрозуміти неважко. У шостому скликанні були три провладні партійні фракції: ПР, Компартії, Народної партії (Литвина) та опозиційна партійна фракція «Батьківщина» і блокова НУ – НС, за допомогою якої і через недосконалість законодавства ПР змогла за квотою нунсівців провести багатьох провладних членів виборчих комісій. Натомість у нинішній ВР розклади вже не на користь таких маніпуляцій – дві фракції провладні, три – опозиційні», — зазначає автор.
Кабмін 13 травня 2013 року затвердив проект закону про проведення перевиборів у 7 округах (№94, 132, 194, 197, 223, 11 та 71).
15 травня керівники фракцій у Верховній Раді домовились доопрацювати закон про перевибори у семи мажоритарних округах, тому розгляд цього питання перенесено на наступний тиждень.
Коментарі
Все про: Андрій Скумін, виборчий процес, законопроект № 2971, перевибори, повторні вибори, призначення довиборів, Про вибори народних депутатів України, проблемні округи, проведення виборів
Читайте по темі
- Російські хакери зламали сайт Народної ЦВК, перешкоджаючи Вадиму Гладчуку бути обраним сьомим Президентом України –
- Чому Україні вкрай потрібно оновити владу –
- Фальсифікація! У Марганці визнані недійсними вибори на одній з дільниць – 230005
- Готуються ЗЕфальсифікації? Наближені до Єрмака з офісу преЗЕдента люди хотіли відставки членів ЦВК – 236520
- Зелені гниди обмежили можливість самовисування громадян на місцевих виборах та збільшили грошові застави – 236323
- Самовисуванців не буде, — Виборчий кодекс Зеленського позбавив мільйонів українців права бути обраним – 236395
- 61 «кнопкодавство» Єфремової: Зеленський обіцяє перевірити дані про членкиню ЦВК по його квоті – 236783
- Зелені чоловічки звільнили ЦВК. Зеленский хоче мати своїх «підрахуїв» для референдумів? – 236663
- Тест на независимость судей: чем закончится дело о 198 округе? Расследование – 230344
- Айвазовська з Опори розкритикувала Виборчий кодекс – 230008
- Кумівство. Сестра секретарки Зеленського потрапила у прохідну частину виборчого списку «Слуги народу». Відео – 237100
- Хроніки окупації: Зеленський з Аваковим не дадуть брату Медведчука програти на «виборах». Фото – 245192
- Як фальсифікували вибори 21 липня 2019 року. Заповнення виборчих протоколів до підрахунку голосів. Відео – 242117
- Як фальсифікували вибори 21 липня 2019 року. Вкидування бюлетенів пачками. Відео – 229995
- МЗС Росії назвало протиправні дострокові «вибори» від зебень: «Голосування надії» – 230003