Питання до МОЗу: де ліки? Ви чекаєте смертей?
Про закупівлі МОЗ уже так багато було сказано, що додати нічого.
І те, як вони відбуваються цього року, це окрема історія. У 2014 році закупівлі здійснюються найдовше у порівнянні з минулими роками.
І від цього страждають пересічні українці, яким життєво необхідні ті ліки, які міністерство не в змозі вчасно закупити. Деякі страждають, а деяким така неквапливість скорочує віку.
В мене є товариш, з яким я разом отримував першу вищу освіту в такому собі місті Ізмаїл. І він так само, як і мільйони українців, залежний від закупівель МОЗ. Коли йому було 25, у нього відмовили обидві нирки. Товариша врятував його батько, в якого тепер на одну нирку менше.
Для підтримки життєдіяльності моєму однокурснику з нирковим трансплантантом необхідно кожний місяць приймати певний набір ліків. Зокрема, його «життєвий» кошик складається із таких препаратів як Неорал (Циклоспорин) та Міфортік.
Ці ліки для таких громадян з трансплантатом, як мій товариш, завжди купувала держава. І сьогодні, відповідно до законодавства, вона теж зобов'язана це робити.
Ліки ці імпортні. Українських аналогів, звісно ж, немає. Якщо без подробиць, то для того, щоб закупити їх самостійно ціна питання – 16 000 грн на місяць. Для людей з такими проблемами це непосильна ноша. Крім того, купити їх в рядових аптеках неможливо. У випадку з моїм товаришем їх треба замовляти в Одесі, де не більше 2-3 таких аптек, або в Києві.
Раніше ці препарати закуповував МОЗ. В травні 2013 року закупівлю цих ліків центр переклав на бюджети міст. І в Ізмаїлі з цим якось у 2013 році впоралися, взявши кошти в резервному фонді. А в 2014 році заклали навіть необхідну суму в міський бюджет.
Проте, закупити необхідні ліки місто сьогодні не може, хоча кошти є. Чому?
Виявляється, проблема в процедурі.
Зокрема, вся заковика в несвоєчасному врегулюванні оптово-відпускних цін на лікарські засоби.
Є такий собі «Порядок декларування Зміни оптово-відпускних цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення». У цьому документі визначено чіткий порядок врегулювання цін на закупівлю лікарських засобів.
І згідно з пунктом 5 Порядку, заявку на зміну оптово-відпускної ціни подає власник реєстраційного посвідчення на лікарський засіб, а МОЗ затверджує зміни.
А в пункті 15 вищевказаного документа зазначається, що декларування зміни ціни проводиться не частіше, ніж один раз на місяць. І це дуже важливо. Чому?
Останнім часом склалася вкрай несприятлива ситуація: у зв'язку зі зміною курсу національної валюти, постачальники відмовляються постачати нам лікарські засоби, так як ціни, вказані і дозволені в державних документах на закупівлю лікарських засобів, не відповідають реальним цінами, за якими вони (фірми-постачальники) продають ці препарати. Курс змінюється ледве не щодня, а декларування зміни ціни відбувається лише раз на місяць???
І якийсь бюджет м. Ізмаїл може і згоден до стабілізації і нормалізації графіка централізованих поставок закуповувати препарати і далі. Але для цього немає відповідної нормативної бази.
Безумовно, у МОЗ, напевно, є і важливіші справи. І можливо у міністерства і особисто у нового міністра Олександра Квіташвілі немає таких важелів. Але ж хто, як не МОЗ повинно продукувати ідеї для усунення загрози?
І невже немає інструментів для винесення змін у відповідні нормативні акти, щоб нові препарати можна були купити, виходячи з їх реальної вартості за нинішнім курсом? Щоб нарешті на основі нових цін відділ охорони здоров'я Ізмаїльської міської ради, або будь-яке інше місто могли купувати ці препарати законно! Це ж не Конституція врешті-решт.
В Ізмаїлі таких хворих п'ятеро, а в країні в цілому їх набагато більше.
І насторожує не тільки це. Ні оголошення тендеру, ні навіть укладена угода з переможцем не означає, що ліки з'являться у лікарнях тут і зараз. Оскільки їх треба ще замовити на заводі-виробнику, у якого свої графіки по вже замовленим лікам. В середньому цикл виробництва препаратів складає від 90 – 180 днів. І це теж чудово розуміють у МОЗі.
Дмитро Дєнков, журналіст
Коментарі
Все про: закупівлі, лікарські засоби, ліки, Міфортік, МОЗ, Неорал, Олександр Квіташвілі, тендер, Циклоспорин
Читайте по темі
- Розробник одіозної бази Фонду держмайна розіграв 19 мільйонів Мінюсту на новий реєстр – 157485
- Укрзализныця наняла пиарщика Русанова для ведения страницы в Facebook за 117 тыс. грн в месяц – 157465
- Юрій Курбаль з «Київпастрансу» роздав родичам тендерів на 70 мільйонів. Відео – 157466
- «Укрзалізниця» замовила палива на 652 мільйони у клона «Трейд коммодіті» – 157468
- По 85 грн за кілограм, — «Київводоканал» закупив солі на мільйон – 157465
- Казнокрадство. Держшахта «Росія» купила м’яса по 4 тисячі гривень за кілограм та воду по 588 гривень за літр. Подробиці – 157453
- #Казнокрадство. Мерія Ірпеня купила ялинку за ціною в 4 рази дорожче київської. Фото – 157448
- У корупціонера Кличка замовили 15 «швидких» за завищеними цінами. Подробиці – 157452
- Артемсоль купила бумаги на 67 миллионов у экс-депутата Госдумы РФ Владимира Крупчака – 157450
- Нацгвардія готується до розгону масових акцій: замовила терміновий ремонт водометів за 10 мільйонів – 157451
- Під парасолькою Райніна, або як відкрито пиляють кошти на Харківщині. Розслідування – 157773
- Гроші не пахнуть: фірма екс-депутата Петра Перейми за майже 1 млн. грн збудує громадський туалет у Хмельницькому – 157444
- Казнокрадство по-новому. Добудовувати «Охматдит» буде компанія зі статутним капіталом 375 гривень – 157444
- НАБУ зацікавилося тендером залізниці на чверть мільярда. Подробиці – 157441
- Красти так мільярд! Укртрансгаз хоче на 13 мільярдів купити газ удвічі дорожче від ціни газу, який Нафтогаз зараз імпортує з Європи – 157450