Чекісти у 1921 році вбили Маестро Різдва Миколу Леонтовича, щоб світ не почув українські колядки
Українця Миколу Леонтовича у світі знають як Маестро Різдва.
Його обробка «Щедрика» відома у всьому світі як різдвяна колядка (англ. «Carol of the Bells»).
Допис посольства США в Україні про виконання «Carol of the Bells» «Співочими сержантами» оркестру ВПС США у Європі отримав станом на 24 грудня 2020 року 27 тисяч вподобань та 15 тисяч поширень у фейсбуці:
https://www.facebook.com/usdos.ukraine/posts/10158595614126936
та 532 823 переглядів у ютубі:
Ось відео виступу хору ім. Верьовки, який виконав «Щедрик» у 2011 році:
Чекісти у 1921 році вбили Миколу Леонтовича, щоб світ не почув голосу і музики України, але завдяки США не так сталося, як бажалося! Тому нам завжди слід шукати у світі друзів і знищувати ворогів, щоб ті знову не окупували нашу Україну.
Найдетальніші відомості про ту трагедію стали відомі завдяки двом рідкісним документам, які віднайшла завідувачка відділу обласного краєзнавчого музею Лариса Семенко. Після багатьох років збирання матеріалів до музею для поповнення його фондів туди потрапив товстий щоденник відомого українського письменника Степана Васильченка. Там згаданий один з найближчих друзів Леонтовича, Гнат Яструбецький, який записав детальну розповідь батька Леонтовича про вбивство композитора. Саме Гнат Васильович зібрав найбільше матеріалів про життя і творчість Леонтовича, написавши його біографію, а в своєму щоденнику повідав про ту жахливу ніч у Марківці:
«Це була вельми важка і небезпечна подорож, — написав він у своєму щоденнику. Найперше дослідник поїхав у село Марківку, нині Теплицького району, до батька композитора. Хотів з перших уст довідатися, що ж трапилося у той січневий день з його сином. Ось як описує про це дослідник. У суботу 9 січня 1921 року Микола Леонтович був у Тульчині. На прохання сестри Вікторії він поклав на ноти „Заповіт“ Шевченка. Під вечір, у той же день, він приїхав кіньми у Марківку до батька. Ще не встигли обмінятися новинами, як на подвір'я в'їхала підвода. „Була шоста година вечора по сонцю... До хати зайшов молодий, 22–23-х років, середнього зросту чоловік. Темний блондин, без вусів і бороди. Руки мав холені, з довгими пальцями. Гарно вбраний. Пальто з овечим коміром. На голові кепка. Розмова російська, солдатська. Попросився переночувати.“ Якби ж Леонтовичі знали, що дають нічліг вбивці... Прибулий казав, що в Марківці має багато діла. Що він чекіст (інформатор). Проводить боротьбу з місцевим бандитизмом. Пропонував роздивитися документи з печатками Гайсинської ЧК. Особливо пропонував це зробити Миколі Дмитровичу. А документів була „гора“. Леонтович роздивився їх і, повертаючи власникові, сказав: „З такими документами небезпечно будь-де ночувати.“ Непроханий гість називав себе на прізвище Гріщенко. Як був зазначений він у документах, ніхто не відає, бо Микола Дмитрович єдиний, хто роздивлявся документи, нікому нічого не говорив з цього приводу... Звук пострілу розбудив отця. Була 7.30 ранку. На ліжку під вікном сидів напівзігнутим Леонтович і зляканим голосом допитувався: „Що це, вибух?“ Промовивши ці слова, впав на подушку. Над його ліжком стояв Гріщенко. Він був босий, в одній білизні. В руках тримав зброю, викидаючи стріляну гільзу. Дома ще були сестра композитора Вікторія і донька Галина. Їм, як і батькові композитора, незваний гість позв'язував руки. Він одягнув на себе напівкожушок, який носив батько Леонтовича. Лаявся брудними словами. Вимагав грошей. На очах у всіх витрушував все з гаманця Миколи Дмитровича. Забрав 5000 карбованців різною валютою. Все поперекидав у будинку. Шукав речі. І з речами вийшов. У цей час Леонтович лежав нерухомо з розплющеними очима. На ліжку й на підлозі була калюжа крові. На крик пана-отця прибіг учитель, інші люди. Вони розв'язали руки Леонтовичам, наклали пов'язку на рану потерпілого. Рана була з правого боку. Рвана рана. Леонтович ще встиг сказати: „Тату, я помираю“. Була восьма година ранку, неділя 10 січня 1921 року. Коли приїхав лікар, Леонтович був уже мертвий. 12 січня, коли ховали композитора, у Марківці мела дуже сильна завірюха».
Коли вже трагічні сторінки української історії хоч чомусь навчать отих зомбаков з сект «адіннародов» і «какаяразніцов»?
Вадим Гладчук, фейсбук
Коментарі
Все про: Carol of the Bells, Лариса Семенко, Микола Леонтович, посольства США в Україні, українські колядки, хор ім. Верьовки, Щедрик
Читайте по темі
- Як повстанець Грицько Сидельник зарубав 250 чекістів –
- Цей допис блокують. Наша русофобія ніколи не буде достатньою –
- Розстріляний з'їзд кобзарів. Список –
- Вчені довели, що #Ленін був мутантом –
- 29 січня 2014 року о 9:00 на Аскольдовій Могилі відбудеться вшанування пам'яті героїв Крут. 4 фото – 5814
- Як підполковник міліції Сергій Шаробанов допоміг тітушці втікти з ножем з #Євромайдан. Відео. Колаж –
- Основний інстинкт комуністів –
- Річниці більшовицького перевороту присвячується. Розповідь очевидця про комуняцький терор в Україні –