Інститут «Республіка» просить Обаму виплатити компенсацію родині журналіста Тараса Процюка
Інститут «Республіка» пропонує підписатися під зверненням до президента США Барака Обами. Відповідного листа «Телекритика» отримала від Володимира Чемериса, члена правління Інституту «Республіка».
«Звернення з підписами буде передане президентові України Вікторові Януковичу для того, аби він передав його своєму американському колезі під час зустрічі, яка запланована наступного тижня», — ідеться в листі.
8 квітня виповнюється 7 років з моменту вбивства в Іраку українського журналіста Тараса Процюка. Того дня американський танк вистрілив у готель «Палестина», що в Багдаді. Загинули Тарас і його іспанський колега.
«Сьогодні і в Америці, і в Україні нові президенти. Барак Обама, будучи сенатором, не голосував за вторгнення до Іраку і, ставши президентом, прийняв рішення про вивід військ США з Іраку. І тому є сподівання, що нова американська адміністрація по новому подивиться на події 8 квітня 2003 року в Багдаді. Думаю, для обох президентів питання Тараса Процюка буде тестом щодо поваги до праці журналістів і прав людини», — пише Володимир Чемерис.
Публікуємо текст листа Інституту «Республіка» до Барака Обами. Підписи пропонуємо надсилати на адресу [email protected].
Президентові Сполучених Штатів Америки
Бараку Обамі
Пане президенте,
8 квітня 2003 року у Багдаді американський танк вистрілив у готель «Палестина», де знаходились журналісти з різних країн світу, які виконували свій професійний обов'язок — висвітлювали військову операцію США в Іраку.
У цьому вистрілі не було жодної необхідності, адже з готелю ніхто не вів вогню по американських солдатах. Проте у результаті вистрілу загинули український журналіст, 35-річний оператор «Reuters», Тарас Процюк та його іспанський колега Хосе Коусо.
За минулі роки уряд США, який очолював Джордж Буш, не провів належного розслідування цього інциденту. Чиновники Держдепартаменту та посли США в Україні заявляли, що американські військові діяли правильно, а українські чиновники на чолі з президентом України Віктором Ющенком, не наважувались підняти питання про вбивство Тараса Процюка перед адміністрацією Буша. Сім'я Тараса так і не отримала компенсацію за смерть чоловіка і батька.
Але ми, друзі і колеги Тараса Процюка, ніколи не забудемо злочин, вчинений американськими військовими 8 квітня 2003-го року. Ми пам'ятаємо Тараса як активного учасника українського демократичного руху початку 90-х та журналіста, який приклав максимум зусиль для об'єктивного висвітлення подій української демократичної революції 2000-01 років. Тоді практично всі українські телеканали, яким не вільно було розповідати правду про акцію протесту «Україна без Кучми», користувалися відео, знятим Тарасом, аби донести до громадян правду про те, що відбувається в Україні.
Пане президенте, ми вимагаємо від вас ініціювати нове розслідування подій 8 квітня 2003-го року, які відбулися в Багдаді, виявити винних у вбивстві Тараса Процюка і вирішити питання про належну компенсацію його сім'ї.
Ми не схильні покладати всю вину за вбивство Тараса Процюка лише на танкістів — сержанта Томаса Гібсона, капітана Філіпа Уолфорда і лейтенант-полковника Філіпа де Кампа. Ми вважаємо, що головна вина за загибель Тараса, а окрім нього — сотень американських солдат, тисяч мирних іракців та людей інших національностей в Іраку лежить на адміністрації колишнього президента США Джорджа Буша.
Пане президенте, ми знаємо, що ви були противником військової агресії США в Іраку і що ви прийняли рішення про вивід американських військ з цієї близькосхідної країни. Окрім того, ми знаємо про ваші ініціативи щодо ліквідації в'язниці в Гуантанамо та обмеження ядерних озброєнь.
Ми підтримуємо вашу діяльність, спрямовану на захист миру та прав людини. І важливим кроком у цій діяльності має стати об'єктивне розслідування справи українського журналіста Тараса Процюка.
Коментарі
Читайте по темі
- Понад 100 журналістів постраждали під час повномасштабного вторгнення – міжнародна організація «Репортери без кордонів» –
- За рік повномасштабного вторгнення росія скоїла 497 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. Інфографіка – 180140
- Росіяни стратили журналіста Макса Левіна, – розслідування «Репортерів без кордонів» – 70902
- Верховний суд остаточно затвердив вбивці журналіста Гонгадзе довічне ув'язнення – 38932
- 20 років тому, 16 вересня, викрали журналіста Георгія Гонгадзе. «Українська правда» відновила події останніх місяців, днів і годин його життя – 38382
- 16 вересня – День пам’яті журналіста Георгія Гонгадзе –
- Суд відпустив вбивць журналіста Василя Сергієнка під домашній арешт –
- Побитий у Черкасах журналіст Вадим Комаров помер, не виходячи з коми. За що його могли вбити? Розслідування –
- Синки Кучми –
- Убийца фотокорреспондента Виталия Розвадовского вышел на свободу по «закону Савченко» –
- 16 вересня о 18:30 на Майдані – вшанування пам’яті Гонгадзе –
- Національна спілка журналістів України вимагає публічного звіту в справах убивств українських журналістів –
- У США 2 рік чекають від української влади на розкриття вбивства журналіста Павла Шеремета –
- Суд замість СІЗО надав державну охорону причетному до вбивства журналіста Веремія та його майну –
- Аваковщина. Полиция засекретила состав следственной группы и количество томов в деле об убийстве журналиста Шеремета – 45625