Відкрите звернення експертів у галузі конституційного права про визнання неконституційним указу Зеленського про розпуск парламенту
Екс-судді Конституційного Суду України і відомі експерти з конституційного права закликають Конституційний Суд визнати неконституційним указ Президента Зеленського про розпуск парламенту і позачергові вибори.
ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ ДО КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Президент України Володимир Зеленський підписав Указ «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» 21 травня 2019 року №303/2019. 62 народних депутатів України внесли конституційне подання до Конституційного Суду України щодо конституційності цього Указу Президента. Конституційний Суд України 29 травня 2019 року відкрив провадження за цим поданням.
Ми, науковці, експерти і практики в галузі конституційного права, вважаємо своїм обов’язком оприлюднити факти і правові аргументи щодо конституційності зазначеного Указу Президента України:
1. Відповідно до пункту 8 частини другої статті 106 Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, у випадках, передбачених частиною другою статті 90 Конституції, якщо: 1) протягом одного місяця ВРУ не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 цієї Конституції; 2) протягом 60 днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано персональний склад КМУ; 3) протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатись. Лише у конституційно визначених випадках недієздатності законодавчого органу Президент має право припиняти повноваження Парламенту. При цьому дострокове припинення повноважень Парламенту є правом, а не обов’язком Президента. Конституція України не допускає можливості припинення повноважень Парламенту з політичних причин, таких як низька суспільна довіра до Парламенту чи вигідність одній чи кільком політичним партіям провести вибори швидше ніж передбачено Конституцією. Водночас частина п’ята статті 90 Конституції встановлює, що повноваження ВРУ не можуть бути достроково припинені Президентом в останні шість місяців строку повноважень Верховної Ради або Президента.
2. В Указі Президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» міститься посилання на номери статей Конституції, в тому числі на пункт 1 частини другої статті 90 Конституції України, тобто на неспроможність Верховної Ради протягом одного місяця з дня припинення діяльності коаліції депутатських фракцій сформувати коаліцію.
3. Водночас Голова ВРУ оголосив про припинення діяльності коаліції «Європейська України» 17 травня 2019 р. у зв’язку з виходом із коаліції депутатської фракції Політичної партії «Народний фронт». При цьому положення пункту 7 Угоди про коаліцію депутатських фракцій «Європейська Україна» пов’язують припинення існування коаліції саме з такими подіями, що відбулися 17 травня у Парламенті.
4. Інших офіційних повідомлень від керівників фракцій, які входили до коаліції, керівників Парламенту чи Президента України про припинення існування коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді, які б могли стати початком відліку визначеного Конституцією місячного строку для створення чи відновлення коаліції, за період роботи 8-ого скликання ВРУ не було.
5. Указ Президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» з’явився 21 травня 2019 року, тобто на п’ятий день відсутності коаліції в Парламенті. Проте повноваження достроково припиняти повноваження Парламенту у Президента виникають лише через місяць після припинення існування коаліції у Парламенті.
6. При цьому Указ Президента не містить обґрунтування щодо настання жодного випадку недієздатності Парламенту, передбаченого в статті 90 Конституції України, отже — не відповідає принципу правової визначеності, що є елементом верховенства права, закріпленого в статті 8 Конституції України.
7. Обґрунтування цього Указу низькою суспільною довірою до Парламенту, як було публічно зазначено Володимиром Зеленським, чи тим, що «коаліції не було вже давно», як пояснюють політичні прихильники Президента, є політичними аргументами, але не можуть вважатися правовими, — оскільки не передбачені Конституцією України.
Вищенаведені факти і правові аргументи дають підстави стверджувати, що Президент України Володимир Зеленський видав Указ «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» від 21 травня 2019 р. № 303/2019 з перевищенням своїх конституційних повноважень, чим порушив частину першу статті 8, частину другу статті 19, пункт 8 частини першої статті 106 Конституції України.
Будучи за Конституцією України (стаття 102) гарантом додержання Конституції, Президент України почав виконання своїх повноважень з порушення Конституції України. Як свідчить досвід, відсутність належної та вчасної реакції політикуму та Конституційного Суду України на антиконституційні дії Президента будуть заохочувати його до подальших порушень конституційного правопорядку.
У зв’язку з цим закликаємо суддів Конституційного Суду України якнайшвидше розглянути конституційне подання 62 народних депутатів, спираючись на наведені факти і правові аргументи та беручи до уваги інтерес суспільства і держави в суворому дотриманні принципів демократії та верховенства права.
Відкрите звернення підписали:
Володимир Василенко, доктор юридичних наук, професор Києво-Могилянської академії, Надзвичайний і Повноважний посол
Микола Козюбра, суддя Конституційного Суду України (1996—2003), професор Києво-Могилянської академії
Віктор Шишкін, суддя Конституційного Суду України (2006—2015)
Олег Березюк, голова Українського юридичного товариства
Ігор Коліушко, голова Правління Центру політико-правових реформ
Юлія Кириченко, член Правління Центру політико-правових реформ
Коментарі

Все про: Віктор Шишкін, Володимир Василенко, експерти з конституційного права, Зеленского, Игорь Колиушко, Конституційний Суд, Микола Козюбра, неконституційний указ, Олег Березюк, позачергові вибори, розпуск парламенту, Юлія Кириченко
Читайте по темі
-
Зеленський — це резидент російської розвідки, який виконує завдання Кремля по руйнуванню нашої України –
241696
-
Зеленський не хотів чути попередження про російське вторгнення, — заява президента США Байдена –
223264
-
Держзрада! Нардеп з партії Зеленського Олексій Ковальов визнав, що допомагає російським окупантам на Херсонщині. Фото –
202830
-
Нардеп Негулевський з фракції Зеленського навів російські ракети на військовий госпіталь. Фото –
236902
-
Зрадник Зеленський надав громадянство України довіреній особі путіна –
303669
-
Гладчук проти реалізації ймовірних таємних домовленостей Зеленського та Патрушева щодо передачі росії Донбасу та Херсонщини –
233070
-
ПреЗЕдент назовні та всередині –
267589
-
Полон Азову, то йому нагода денацифікацію міфічну провести. Вірш –
253392
-
Брехня та зрада захисників Маріуполя. Підлішої і брехливішої влади в Україні не було ніколи –
220861
-
Гладчук вимагає від Зеленського віддати наказ деблокувати захисників Маріуполя –
60502
-
Фейгін: — Почему не заминировали мосты, почему не взорвали? Арестович: — Проебали. Відео та коментар Гладчука –
88036
-
Про необхідність кримінально-процесуального розслідування провалу підготовки до оборони України –
95643
-
The New York Times розповіла як Зеленський розсекретив візит держсекретаря США Блінкена та міністра оборони Остіна –
108861
-
Чому Байрактари та «Точка-У» активно не використовуються ZE-командувачем для деблокади Маріуполя? –
84650
-
Ze-команді вистачило двох років, що зламати всю систему оборони й здати путіну південь України. Розслідування –
96658