Чому Порошенку не можна давати багато влади
Партія «Блок Петра Порошенка» є на сьогодні фаворитом парламентських перегонів, свідчать соціологічні опитування. Компетентні люди пишуть, що президент націлився на створення у Верховній Раді підконтрольної йому більшості, призначення «свого» технічного прем'єра і, відповідно, одноосібне керування країною.
За певних обставин така картина була б ідеальною: поставлений завдяки Революції гідності та відданий принципу «жити по-новому» президент-реформатор отримує можливості безперешкодно втілювати ідеї Майдану через парламент і уряд. Однак за понад три місяці перебування Порошенка на виданій йому авансом посаді стає очевидним: він — не реформатор, та й жити по-новому достатньої політичної волі не має. Навпаки, президент демонструє ті притаманні українським політикам риси, які досі тримали Україну в пострадянському болоті та, зрештою, призвели до драматичних подій.
Всупереч передвиборним обіцянкам, Порошенко навіть не намагався змінити виборчу систему. Відповідно, нас знову загнали у вузький коридор вибору між поганими і дуже поганими або залишають взагалі без вибору. Причому помітно, що саме президентська команда збирається максимально скористатися з такої ситуації.
Порошенко демонструє зневагу до Майдану та пам'яті його героїв. Лише так можна розцінити призначення ним на відповідальні посади тих, хто голосував за диктаторські закони 16 січня чи боровся з революцією іншими способами. Ще десятки людей з антимайдану президент веде тепер до парламенту. Когось напряму — у списках своєї партії або за мажоритаркою. Когось опосередковано, «зливаючи» округ чи надаючи режим найбільшого сприяння — як-от давньому своєму приятелю Володимиру Литвину.
За прикладом попередника, Порошенко тягне до Верховної Ради і сина Олексія — ще одна потворна традиція минулих часів. А його розповіді про «самостійне рішення» нащадка є образою виборців: виходить, що президент вважає українців повними ідіотами.
У призначеннях Порошенко керується насамперед міркуваннями відданості людини йому особисто, а не її талантами чи порядністю. Його ставленики — такі як генпрокурор Віталій Ярема та міністр оборони Валерій Гелетей — за короткий час встигли засвідчити свій «професіоналізм» і моральні якості.
Порошенко не може втриматися від передвиборного популізму. В широко розрекламованій «Стратегії-2020» виписано привабливі цифри, але без жодних механізмів досягнення задекларованих завдань. Нагадує «соціальні ініціативи» Януковича, якими він агітував за свою партію перед парламентськими виборами 2012 року.
Біблейська істина каже: у старі міхи молодого вина не налити. Так і тут. Мусимо визнати, що обрання Порошенка президентом було прагматичним і оптимальним на той час вибором. Але тепер так само треба чесно сказати, що справді «жити по-новому» президент не може. Не вистачає політичної волі, надто глибоко вкорінені в ньому пороки старої системи. І не варто сподіватися, що справжній реформатор прокинеться в Порошенку в разі отримання ним після виборів ще більшої влади. З виданим президенту в травні величезним кредитом довіри він мав усі можливості принаймні почати ламати систему. Натомість продовжив її зміцнювати: десь бездіяльністю, а десь — прямим сприянням. Дивовижно, але опорою для себе Порошенко обирає не Майдан, а залишене старим режимом політичне сміття.
Тому надмірний вплив президента на парламент і уряд є не те що небажаним, а навіть небезпечним. Рейтинг його партії ще досить високий, і він матиме численну фракцію у Верховній Раді. Але навряд чи це має втішати главу держави та його команду. Адже зростає несприйняття Порошенка з боку найактивнішої частини суспільства, яка була рушійною силою Майдану. Та й рейтинг уже зменшується й має всі шанси суттєво впасти до 26 жовтня.
Значна частина виборців ще не визначилися зі своїм вибором, і це також дає сподівання на уникнення домінування Порошенка після виборів. До парламенту можуть пройти нехай і менш чисельні, проте нові політичні сили і люди, нескомпроментовані перебуванням у владі. У тому числі нинішній, постреволюційній і антиреволюційній водночас. Адже притаманні Порошенку вади демонструють й інші «вигодонабувачі» Майдану.
Враховуючи неідеальність більшості кандидатів і насамперед провідних політичних гравців, в інтересах суспільства мати в наступному парламенті належний баланс сил. Ситуацію, за якої ніхто не міг би узурпувати владу і чинити вирішальний вплив на ухвалення рішень. Механізм стримувань і противаг може забезпечити присутність у майбутній урядовій коаліції максимальної кількості партій. Ну й понад усе — потужний тиск суспільства на всіх їх. Приклад Порошенка та інших свідчить, що Майдан має тривати.
Анатолій Марциновський
Коментарі
Все про: Блок Петра Порошенка, Валерий Гелетей, Виталий Ярема, жити по-новому, Литвин, Майдан, парламент, Порошенко, соціологічні опитування
Читайте по темі
- «Якби переміг би Петро Порошенко, то повномаштабного вторгнення зараз би не було би», — пише Z-депутатка. Цей допис Безуглої — явка з повинною! Розслідування –
- «Порохоботи» мають за все відповісти. За що цього разу? – 87693
- Про співпрацю Зеленського з країною-агресором – 19168
- ЗА ЛАШТУНКАМИ «СВИНАРЧУКІВ» –
- Вадим Гладчук: путін вбивця та хуйло – 73183
- Венедіктова сфальсифікувала постанову про вручення підозри Порошенку –
- Вищий антикорупційний суд зобов’язав НАБУ розслідувати політичне переслідування Порошенка – 46206
- #Порошенко назвав зняття блокади з окупованих територій зрадою національних інтересів –
- Команда Порошенка не віддала сервери із секретними даними РНБО в АП зебанді проросійського диктатора? Відео –
- Телеканал 1+1 та #ЗЕботи з #Ольгіно тиражують фейки про Дебальцево –
- Порошенко застеріг Зеленского від зустрічі з президентом РФ путіним –
- #Порошенко звернувся до народу: Росія знову перетнула червоні лінії. Відео –
- План Зеленского по Донбассу на руку путину: «Россия уже не агрессор», — #Порошенко –
- #Україна, за жодних обставин, ні перед ким не стане на коліна, — #Порошенко відповів Зеленському щодо дебатів. Відео –
- Самозванка Супрун хочет сажать в тюрьму за продажу лекарств без рецепта –