Смерть журналіста Щетиніна: як російські спецслужби діють в Україні. Розслідування
Мертвий на стільці з вогнепальним пораненням в голову — таким побачили Олександра Щетиніна його друзі, прийшовши привітати відомого російського журналіста з днем народження. Про можливі причини смерті Олександра, роль Кремля в убивствах і зникнення громадських діячів, методах роботи ФСБ і безпеку російських емігрантів в Україні журналістам розповіла російський політик, організатор «Маршів незгодних» Ольга Курносова.
Тіло Олександра Щетиніна виявили в його київській квартирі в ніч на 28 серпня. Останні 12 років росіянин мешкав в Україні. Журналіст підтримував Революцію гідності і називав політичний лад Росії фашистської диктатурою.
У 2014 році Олександр звільнився з інформаційного агентства «Новий регіон», де пропрацював головним редактором 17 років. Говорячи про причини такого рішення, він заявляв про тиск з боку влади РФ. Володимира Путіна Щетинін називав ворогом Росії і своїм особисто.
Перша версія слідства – самогубство. Непрямий доказ – лист, який нібито відправив Олександр своєму близькому другові електронною поштою. У ньому журналіст написав про намір покінчити життя самогубством.
Але знайомі Олександра з подібним варіантом не згодні. «Швидше за все, дві версії смерті: доведення до самогубства та інсценування самогубства», – розповідає засновниця організації російських політемігрантів “Європейський вибір Росії” Ольга Курносова.
Саме інсценування самогубства Ольга вважає основною версією смерті журналіста. Біля стільця, на якому сидів Олександр, виявили травматичний пістолет, з якого і був зроблений постріл. Справа в тому, що стрільба з травматики – не найвдаліший спосіб для зведення рахунків із життям.
«Адже для самогубства з травматичної зброї чоловік повинен мати великий досвід стрільби і добре знати анатомію. Статистика свідчить, що навіть спроби самогубства з вогнепальної зброї в більшості випадків невдалі. Вони закінчуються не смертю, а інвалідністю», – каже Курносова.
Ще один аргумент, який свідчить на користь версії інсценування – двері до квартири Олександра друзі відкрили власним ключем. Якщо є одна група людей з ключем, то може бути й інша. І наступний момент – двері не були зачинені зсередини. Таким чином, вбивця міг без проблем потрапити до будинку, застрелити журналіста, стерти відбитки пальців і залишити пістолет біля тіла жертви. А лист, надісланий із пошти журналіста, може бути вмілою фальшивкою російських спецслужб, вважає Курносова.
З іншого боку, ФСБ могло спровокувати самогубство журналіста. Можливостей для цього у них більш ніж достатньо. Наприклад, впровадження до найближчого оточення жертви спеціально навчених людей, які могли схилити Щетиніна до самогубства.
«Російські спецслужби впроваджують людей в коло спілкування людини. Я це знаю по собі. Перебуваючи тривалий час у розробці, про це знають всі. І спеціально навченому співробітнику немає проблем увійти в довіру до жертви», – розповідає росіянка.
Відомо, що Щетинін останні місяці перебував у депресії в зв’язку з розлукою з дочками і фінансовими проблемами. Саме цим він пояснює своє рішення в передсмертному листі Ользі Мещерякової.
Смерть Олександра Щетиніна стала однією з сотень смертей відомих російських журналістів, які були вбиті за критику режиму Путіна. Як раніше повідомляла Рoliteka, за чверть століття в самій тільки Росії було вбито 320 журналістів, з них 205 – в період правління Володимира Путіна.
Побоюючись за своє життя, російські опозиціонери виїжджають за кордон. Маршрут більшості з них веде в Україну. Але і тут безпеку їм ніхто не гарантує. Російські спецслужби продовжують активно діють в нашій країні.
«Україна не є найбезпечнішою країною з точки зору дій тут російських спецслужб. Однак вони можуть знайти неугодну людину навіть в найвіддаленіших частинах планети. Днями в Швеції був викрадений Філіп Гальцов. Це свідчить про те, що при потребі російські спецслужби можуть вбити в будь-якій країні», – говорить про можливості ФСБ Ольга Курносова.
Нагадаємо, в середині серпня активіст «Російського Соціального дії» Філіп Гальцов був викрадений в Швеції, де живе на правах політичного біженця. 10 серпня Філіп помітив за собою стеження, а через чотири дні його викрали. Пізніше Гольцова знайшли в одній із клінік передмістя Стокгольма. Лікарі помітили на його тілі сліди ін’єкцій. Документи Філіпа, ключі від квартири, банківські картки та готівку були вкрадені.
Дмитро Костюк, Національне бюро розслідувань України
Коментарі
Все про: журналист, інсценування самогубства, інформаційне агентство «Новий регіон», Олександр Щетинін, Ольга Курносова, Путин, російські спецслужби, Філіп Гальцов, ФСБ
Читайте по темі
- Понад 100 журналістів постраждали під час повномасштабного вторгнення – міжнародна організація «Репортери без кордонів» –
- За рік повномасштабного вторгнення росія скоїла 497 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. Інфографіка – 174637
- Росіяни стратили журналіста Макса Левіна, – розслідування «Репортерів без кордонів» – 67983
- Верховний суд остаточно затвердив вбивці журналіста Гонгадзе довічне ув'язнення – 36395
- 20 років тому, 16 вересня, викрали журналіста Георгія Гонгадзе. «Українська правда» відновила події останніх місяців, днів і годин його життя – 35845
- 16 вересня – День пам’яті журналіста Георгія Гонгадзе –
- Суд відпустив вбивць журналіста Василя Сергієнка під домашній арешт –
- Побитий у Черкасах журналіст Вадим Комаров помер, не виходячи з коми. За що його могли вбити? Розслідування –
- Синки Кучми –
- Убийца фотокорреспондента Виталия Розвадовского вышел на свободу по «закону Савченко» –
- 16 вересня о 18:30 на Майдані – вшанування пам’яті Гонгадзе –
- Національна спілка журналістів України вимагає публічного звіту в справах убивств українських журналістів –
- У США 2 рік чекають від української влади на розкриття вбивства журналіста Павла Шеремета –
- Суд замість СІЗО надав державну охорону причетному до вбивства журналіста Веремія та його майну –
- Аваковщина. Полиция засекретила состав следственной группы и количество томов в деле об убийстве журналиста Шеремета – 42802