Євросуд заборонив Україні видавати звинуваченого в Казахстан
Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Кабулов проти України», констатувавши порушення державою Україна кількох статей Європейської конвенції з прав людини, зокрема, ст. 3 (заборона тортур), ст. 5 (право на свободу та особисту недоторканість), ст. 13 (право на ефективні засоби судового захисту) та ст. 34 (право на індивідуальні петиції).
Як повідомили у прес-службі Європейського суду з прав людини (Страсбург), заявник Амір Кабулов є громадянином Казахстану, який зараз перебуває в одній із українських установ досудового утримання. У червні 2003 року у Казахстані його звинуватили у скоєнні вбивства і оголосили у міжнародний розшук. Як нагадує страсбурзький суд, вбивство з обтяжуючими обставинами у Казахстані карається смертю.
23 серпня 2004 року А.Кабулов був затриманий в Україні у стані алкогольного сп`яніння. Зазначається, що спочатку чоловіка помістили до медвитверезника, а потім перевели до міліцейського відділку, де він перебував до 13 вересня 2004 року, поки суд не виніс ухвалу про ув`язнення.
У вересні 2004 року казахська влада надіслала запит до генерального прокурора України, просячи видати А.Кабулова і запевнивши, що у Казахстані його не будуть страчувати, а натомість забезпечать захист його прав та законних інтересів. Українська влада погодилася екстрадувати А.Кабулова.
З жовтня по грудень 2004 року мати А.Кабулова та його адвокат надіслали багато звернень із проханням не видавати затриманого казахській владі і звільнити його, однак результати їх розгляду, як зазначає Європейський суд, досі не відомі.
А.Кабулов поскаржився до Страсбурга на незаконність його затримання, а також на те, що він не мав жодної можливості оскаржити своє затримання чи отримати компенсацію за те, що його затримали незаконно. Він заявив, що у разі його екстрадиції до Казахстану його життя буде у небезпеці. А.Кабулов, крім того, скаржився, що українська влада тисне на нього, щоб він відкликав своє звернення до Європейського суду.
В результаті своїм сьогоднішнім рішенням Європейський суд по суті наклав мораторій на екстрадицію до Казахстану для всіх членів Конвенції з прав людини, якщо тільки Казахстан не надасть гідні довіри гарантії безпеки.
Базуючись на доповідях Міжнародної Амністії, доповідачів ООН, Міжнародної Гельсінської Федерації і Департаменту США, суд дійшов висновку, що екстрадиція не порушить право на життя, оскільки діє мораторій на виконання страти і смертна кара замінюється довічним позбавленням волі. Водночас була неспростовна інформація про те, що тортури і погане поводження постійно спостерігаються в казахських в`язницях, а також про погані загальні умови утримання.
Відтак суд прийняв аргумент заявника, що сам факт його затримання як підозрюваного, як в даному випадку, дає достатні підстави для побоювань серйозного ризику бути підданим жорстокому поводженню, що суперечить статті 3 Конвенції.
Коментарі
Все про: Європейський суд з прав людини, заборона тортур, Кабулов Амір, Кабулов проти України, Порушення прав людини, право на ефективні засоби судового захисту, право на життя, право на індивідуальні петиції, право на свободу та особисту недоторканість
Читайте по темі
- Европейский суд признал жертвой пыток еще одного украинца –
- Україна не виконує рішень Європейського суду з прав людини –
- Европейский суд по правам человека оценил милицейский беспредел в Украине –
- Ківалов нагадує страуса, який ховає голову в пісок — адвокат Теличенко –
- Пидрахуй решил научить Европейский суд правильному подсчету числа жалоб –
- Журналісти Лещенко та Аврамчук позиваються до Європейського суду –
- Європейський суд вимагає надати інформацію про доступ затриманого до медичної допомоги –
- ЕСПЧ признаёт незаконный арест четвёртый раз в истории — правозащитник Захаров –
- Європейський суд з прав людини розглянув справу Вєренцов проти України –
- 9 з 10 судових рішень Євросуду з прав людини в Україні не виконуються –
- В Европейском суде шокированы правовым беспределом украинских судей –
- Євросуд прийняв до розгляду скаргу Галини Швидкої, яка зрізала прізвище Янукович –
- Через амбіції Ківалова Україна програла в Євросуді –
- Евросуд обязал Украину выплатить жертвам милицейских пыток 35000 евро –
- Ківалов хоче стати посередником між українцями та Європейським судом з прав людини? –