2.11.2024 16:29 | Попередня версія sprotiv.org | Наша кнопка | Read sprotiv.org in English | Зробіть Ваш внесок | Розміщення реклами | Зробити стартовою

«Журналістський» законопроект винесено на перше читання

У період з 18 по 21 жовтня 2011 року у сесійній залі Верховної Ради заплановано розгляд у першому читанні законопроекту №8256 щодо забезпечення права журналістів на захист джерел інформації, повідомляє ІА «Поряд з вами».

Прийняття цього законопроекту – в інтересах кожного українського журналіста.

За останні півтора роки ми маємо багато прикладів, коли правоохоронці, всупереч закону про гарантований державою захист, користуючись розбіжностями у законодавстві, проводять обшуки в офісах та помешканнях журналістів та вилучають на довгий термін напрацьовані архіви, фото- і відеотехніку, диктофони тощо. Це є даність, яка унеможливлює роботу редакцій та може вбити будь-яке, навіть дуже прибуткове видання.

Деякий час тому ця проблема була поширеною і в Європі. Але судова гілка європейської влади визнала, що подібні дії правоохоронців не є законними. Крім того, Парламентська Асамблея Ради Європи це визнала та оприлюднила рекомендації з приводу захисту джерел інформації журналістів. У цьому документі, зокрема, сказано: «Асамблея зі стурбованістю констатує велику кількість випадків, коли органи державної влади європейських держав змушують чи намагаються змусити журналістів розкривати свої джерела, незважаючи на чіткі стандарти, встановлені Європейським судом з прав людини і Комітетом міністрів. Такі порушення найчастіше відбуваються у державах, де відсутнє чітке законодавство з цього питання. …Розкриття інформації, що вказує на джерело, повинно допускатися лише у виняткових випадках, коли зачіпаються життєво важливі інтереси суспільства чи людини, і це може бути переконливо встановлено».

Українські правоохоронці підтвердили, що користуються у своїй діяльності не законом, який захищає журналістів, а виключно Кримінально-процесуальним кодексом, де про працівників ЗМІ нічого не сказано. Зрозуміло, що через такий підхід порушуються норми інших законів.

Щоб виправити ситуацію, в березні 2011 року українські журналісти, за допомогою Київської Медіапрофспілки та МГО «Інтерньюз-Україна», ініціювали круглий стіл за участю народних депутатів, громадських діячів, журналістів та представників МВС України, за результатами якого було розроблено та зареєстровано у Верховній Раді проект закону про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України.

Даним законопроектом до переліку професій – нотаріуса, лікаря, психолога, священнослужителя – представників яких не можна допитувати як свідків з приводу інформації, що стала їм відома у процесі виконання їхньої роботи, додається професія журналіста.

Також законопроектом передбачається, що обшук і виїмка обладнання і носіїв інформації у журналіста можуть здійснюватися лише за вмотивованою постановою голови апеляційного суду за місцем проведення слідства на підставі подання прокурора області (АРК, міст Києва або Севастополя). При цьому, у такому поданні обов’язково повинно бути зазначено, що йдеться про обшук у журналіста.

Законопроект був підтриманий 11-ма народними депутатами, підтриманий профільним Комітетом з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, та майже одноголосно – на Комітеті з питань свободи слова та інформації.

Прийняття цього закону наблизить нашу державу до сучасних європейських стандартів і нарешті надасть українським редакціям довгоочікуванний державний захист.

Але ж для цього і журналістам треба бути більш активними у захисті своїх прав — прийти у Верховну раду, підтримати слухання «журналістського» законопроекту, питати нардепів, як вони проголосують – «за» чи «проти», тощо.

Коментарі

коментарів

Дата публікації: 11-10-2011 12:39 | Кількість переглядів  переглядів

Подiлитись посиланням:




Все про: , , , , , ,

Читайте по темі

Закрити
Вам подобається Спротив? Приєднуйтеся до нас!

Facebook

Twitter

bigmir)net TOP 100 статистика Rambler's Top100