21.12.2024 18:54 | Попередня версія sprotiv.org | Наша кнопка | Read sprotiv.org in English | Зробіть Ваш внесок | Розміщення реклами | Зробити стартовою

Янукович перекриє фінансові потоки міжнародних фондів

На початку цього року, 3 січня 2011 року, президентом України Вікторем Януковичем було видано розпорядження щодо міжнародних фондів. Цим документом була створена робоча група по зміні законодавства для донорів. Громадські діячі припускають, що таким чином гарант вирішив провести «зачистку» міжнародних донорів перед виборами.

Уряд та міжнародні фонди: історія протистояння

Розпорядження ставить за мету опрацювання пропозицій щодо вдосконалення нормативного регулювання питань залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги. Першочерговим завданням є утворення робочої групи, на чолі якої призначено першого віце-прем’єр міністра України — Міністра економічного розвитку і торгівлі України Андрія Клюєва. Тим часом Український незалежний центр політичних досліджень вважає, що головна задача цих змін «забезпечення прозорості та посилення контролю за використанням ресурсів проектів (програм) міжнародної технічної допомоги».

Діяльність міжнародних фондів в Україні не давала спокійно жити Януковичу ще з початку його президентства. 8 вересня 2010 року радник гаранта з силових питань, секретар комітету ВР із питань національної безпеки й оборони Юрій Самойленко прокоментував ситуацію з Міжнародним фондом «Відродження», якому більш за все дістається від уряду. Чиновник підкреслив, що в оточенні Януковича вважають, що діяльність МФ завжди має перебувати в полі зору спецслужб.

«Діяльність міжнародних фондів завжди перебувала й має перебувати у полі зору спецслужби — будь-яка іноземна присутність не повинна залишатися без уваги», — заявив він.

Саме тоді СБУ почала перевіряти співпрацю МФ «Відродження» із громадськими організаціями Київщини. Виконавчий директор Фонду Євген Бистрицький розказав, що СБУ навідалась в офіси громадських організацій, які фінансуються «Відродженням». Більш за все Службу безпеки цікавив вплив організацій на передвиборчу ситуацію в Україні. Водночас Бистрицький наголосив, що «МФВ згідно з його Статутом не має права підтримувати ініціативи жодної політичної партії».

Самойленко тим часом зазначив, що співробітники спецслужб вдаються до подібних дій лише тоді, коли мають у своєму розпорядженні достовірну й перевірену інформацію. «Є багато прикладів у діяльності КДБ та СБУ, коли під дахом громадських організацій проводяться акти, які завдають не лише економічну, але й політичну шкоду нашій державі», — заявив політик від Партії регіонів.

Минулого року обмежити та контролювати діяльність міжнародних донорів вирішила Верховна Рада. Українські депутати винесли на розгляд законопроект, що мав обмежити потік ґрантів від іноземних організацій. ЗП мав контролювати фінансування громадських організацій в Україні так, щоб забезпечити їх фінансування виключно за рахунок коштів громадян України, тобто без залучення закордонних фондів. Такі наміри знайшли резонанс у ЗМІ та у середовищі громадських організацій. Таким чином, ініціатива політиків була на час придушена, але гострі заяви окремих чиновників давали зрозуміти, що до цього питання ще повернуться. Так, у квітні 2011 року лідер Партії регіонів Олександр Єфремов сказав, що майбутні заворушення в Україні будуть проводитись за рахунок коштів американського мільярдера Джорджа Сороса (засновник МФ «Відродження»).

Україна все більше нагадує Білорусь

Новим розпорядження президента, яке вже не є примарним законопроектом, робоча група має не лише проаналізувати законодавство з питань залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги, але і внести пропозиції щодо вдосконалення законодавчого регулювання зазначених питань. Зокрема в частині забезпечення прозорості та посилення контролю за використанням ресурсів проектів (програм) міжнародної технічної допомоги.

«Ходять чутки, що є бажанння створити єдиний державний орган, який буде керувати міжнародними грантами. Тобто донори або будуть здавати туди кошти, або погоджувати кожен грант», — вважає експерт, керівник програм Українського незалежного центру політичних досліджень Максим Лациба. На його думку, головними ініціаторами розпорядження є член фракції ПР Олена Лукаш і голова СБУ Валерій Хорошковський. «Обидва понаписували доповідні Президенту. Згадали про висновки комісії Мішури (по грантоїдам)», — каже Лациба.

«Чиновники під приводом впорядкування технічної допомоги уряду візьмуть під контроль міжнародне фінансування громадських організацій. Безумовно, це не призведе до повної заборони їх фінансування з боку міжнародних фондів, — вважає голова Донецької обласної організації Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України» Сергій Ткаченко. — Ті організації, що займаються вирішенням питань інвалідів, інших соціально незахищених верств населення, зможуть працювати і надалі. Проблеми виникнуть у організацій, які займаються адвокатуванням та захистом прав громадян, проводять різноманітні моніторинги дій влади, експертні та соціологічні дослідження, громадські експертизи, спостереження за виборами.  До речі, мало хто пам’ятає, що саме з подібного указу Лукашенка в Білорусі почався процес протистояння «батьки» з громадянським суспільством, який привів до ізоляції країни, нелегального становища багатьох громадських організацій, політичних в’язнів».

Максим Лациба у свою чергу пропонує не залишати розпорядження Віктора Януковича поза увагою. «Треба написати голові групи (Андрію Клюєву) листа з пропозицією долучити до роботи групи громадських експертів; проінформувати всіх іноземних донорів про ризики, які для них виникають; запропонувати заходи по лібералізації регулювання міжнародної технічної допомоги», — пропонує експерт.

Студенти без Кембріджа, а журналісти без «New York Times»

За оцінкою на­ціональних експертів, серед країн Східної Європи Україна отримує одну з найбільших часток міжна­род­ної допомоги. Понад тридцять організацій — міжнародних донорів стурбовані демократією та правами людини в Україні.

Державі допомагає Європейська комісія і Рада Європи, USAID, ОБСЄ, CIDA, SIDA, Департамент юстиції США, датська програма MATRA, Інститут відкритого суспільства. До кола постійних донорів входять уряди США, Великої Британії, Нідерландів, Німеччини, Канади, Швейцарії та Швеції, а також Програма розвитку ООН. Навіть Японія надає  підтримку в галузі демократичних ініціатив та моніторингу виборчого процесу. Серед приватних донорів найпомітнішу роль відіграють такі благодійні інституції, як Фонд Джорджа Сороса та Фонд Чарльза Стюарта Мотта. Україна отримує кошти навіть від Центру світового моніторингу збереження біорізноманіття, Міжнародного Товариства охорони фауни і флори, Королівського географічного товариства, Всесвітнього фонду охорони дикої природи та багатьох інших. Підтримка спрямована на екологічні програми, міжнародні обміни, стажування. Наприклад, лише «Відродження» здійснює Антикризову гуманітарну програму, програми «Верховенство права», «Громадське здоров'я», «Засоби масової інформації», «Посилення впливу громадянського суспільства», «Рома України», «Схід-Схід: партнерство без кордонів», Європейську та освітню програми.

Європейський Союз упродовж 2010–2011 рр. підтримував Україну шляхом реалізації близько 250 проектів. Загальний бюджет нарахував понад 15 мільйонів євро. І це тільки ЄС, а є ще США, окремі країни Європи. Завдяки ґрантам студенти мають змогу отримати освіту в Британії чи Німеччині, журналісти побачити, як працює, наприклад «New York Times», а державні службовці та судді підвищити кваліфікацію.

Але політики відмовляються вірити у відверту благодійність фондів, а у кожному заворушенні бачать фінанси іноземців. «Провокує той, хто платить гроші, — іноземні фонди», — сказав після чергових студентських протестів міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник. Правда, осторонь залишається факт, що громадські організації отримують лише 5 відсотків від тих грошей, що надходять. Про це неодноразово казали виконавчий директор НУО «Європейський вибір», координатор Кампанії Європа для України Кирилл Животовський, директор Інституту ДемАльянсу ім. Р. Шумана Віктор Андрусів та інші експерти. Левова частка тим часом осідає в надрах самого уряду.

 

Вікторія Іщенко

Коментарі

коментарів

Дата публікації: 17-01-2012 21:21 | Кількість переглядів  переглядів

Подiлитись посиланням:




Все про: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Читайте по темі

Закрити
Вам подобається Спротив? Приєднуйтеся до нас!

Facebook

Twitter

bigmir)net TOP 100 статистика Rambler's Top100