ЄСПЛ зобов'язав владу України утриматися від доступу до даних з телефону редактора Радіо Свобода Седлецької
Європейський суд з прав людини ухвалив рішення застосувати «Правило 39» щодо справи головного редактора програми «Схеми» Наталії Седлецької та вказав уряду України, що він має забезпечити утримання органів влади від доступу до будь-яких даних з телефону журналістки.
Про це повідомляє «Радіо Свобода» з посиланням на офіційний лист з Європейського суду з прав людини, отриманий зі Страсбурга редакцією видання ввечері 18 вересня 2018 року.
У документі зазначається, що заборона на доступ до даних з телефону журналістки діє протягом місяця – до 18 жовтня 2018 року.
Цей час дається захисту Седлецької для підготовки та направлення повної скарги до ЄСПЛ, яку суд розглядатиме «в пріоритетному порядку».
Згідно з правилом 39 Регламенту ЄСПЛ, суд має право застосувати тимчасові забезпечувальні заходи щодо держав, які підписали Європейську конвенцію з прав людини.
Такі тимчасові заходи застосовуються лише у виняткових випадках, коли суд, розглянувши всю необхідну інформацію, дійшов висновку, що заявник буде мати серйозний ризик незворотної шкоди у разі, якщо захід не буде застосовано.
«Фактично правило 39 – це наказ для уряду певної країни негайно вжити заходів, котрі унеможливили б настання непоправних наслідків від порушення прав людини», – пояснює адвокат журналістки Сергій Заєць.
10 вересня захист Наталії Седлецької звернувся до ЄСПЛ з проханням застосувати Правило 39 Регламенту, щоб убезпечити джерела антикорупційних розслідувань журналістки та очолюваної нею редакції програми «Схеми» від можливого розкриття.
У зверненні журналістка просила зупинити збір Генеральною прокуратурою інформації про дзвінки, СМС, місце перебування її мобільного телефону за 1,5 року, та змусити українську владу переглянути рішення суду, який видав санкцію слідчому на доступ до цієї інформації.
«Тепер генпрокурор Юрій Луценко має виконати рішення ЄСПЛ та не просто дати вказівку слідчому припинити збір інформації з телефонів журналістів, але й у разі, якщо така інформація була уже отримана — заборонити її аналізувати, а можливо, і знищити її. Така процедура є», – пояснює адвокат.
За його словами, невиконання Генеральною прокуратурою вимог ЄСПЛ буде складно приховати.
«Це досить серйозні політичні наслідки, за які багато кому доведеться відповідати особисто. Всім доведеться відповідати на дуже неприємні запитання – як так сталося, що Україна не виконала цю вимогу, якщо свобода слова є основоположною цінністю, на якій будується демократичне суспільство», – зауважив адвокат.
Раніше Радіо Свобода висловило обурення ухвалою суду, який дав Генеральній прокуратурі доступ до інформації з телефону журналістки та головного редактора програми розслідувань «Схеми» Наталії Седлецької протягом 17 місяців.
В редакції зазначали: такий запит, що охоплює тривалий період спілкування з телефона, який належить відомій українській журналістці, що успішно викриває високопосадову корупцію, викликає серйозне занепокоєння про справжні наміри тих, хто шукає інформацію.
У ГПУ запевнили, що жодним чином не втручатимуться у професійну діяльність та особисте життя Седлецької, а журналістка виступає в якості можливого свідка.
Коментарі
Все про: антикорупційних розслідувань, бір інформації з телефонів, Генеральною прокуратурою, Європейський суд з прав людини, журналист, Наталія Седлецька, програма "Схеми", радіо Свобода, редактор, Юрій Луценко
Читайте по темі
- Укрінформ – не єдине медіа, яке вирішив «привласнити» ворог України Зеленський. Розслідування –
- Викрадення головного редактора «Економічної правди» Дмитра Дєнкова: позиція Української правди –
- Адвоката під час здійснення ним адвокатської діяльності, силою помістили до автобуса та відвезли до ТЦК –
- СБУ Малюка разом з ТЦК вручають повістки журналістам, що пишуть про корупцію в Україні. Відео –
- Моє питання до президента: Що відбувається у Херсонській області? –
- Понад 100 журналістів постраждали під час повномасштабного вторгнення – міжнародна організація «Репортери без кордонів» –
- Замовники вирішили позбутись зайвих свідків та виконавців злочину, — Малюк відправив у зону бойових дій працівників СБУ, які слідкували за журналістами. Документ –
- Зеленський отримав подання на нагородження орденом СБУшників, які стежили за журналістами. Відео –
- Василь Малюк після стеження СБУ за журналістами з Bihus.Іnfo пообіцяв послам G7 захищати свободу слова –
- Слуги зеленського-путіна хочуть карати українців позбавленням волі на строк до 7 років за критику влади у соцмережах – 62604
- В Україні Зеленським незаконно створена система автоматичного блокування сайтів та стеження за користувачами в Інтернет як у Китаї – 92002
- За рік повномасштабного вторгнення росія скоїла 497 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. Інфографіка – 180117
- Результати поіменного голосування за тоталітарний закон Про медіа (№2693-д) — у другому читанні та в цілому – 49960
- Редактор sprotiv.org Гладчук написав заяву про звільнення через підписання Зеленським тоталітарного закону «Про медіа» – 130791
- Тоталітарний закон про медіа: в Україні буде свій Роскомнадзор – 49960